CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Kur Korumalı Mevduat sistemiyle ilgili eleştirilerine Bakan Nurettin Nebati cevap verdi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın Kur Korumalı Mevduat sistemiyle ilgili eleştirilerine Bakan Nurettin Nebati cevap verdi

CHP Genel Başkan Muavin ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, geçtiğimiz günlerde Kur Korumalı Mevduat sistemiyle ilgili konuşarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’ye karşın eleştirilerde bulunmuştu. Öztrak, “Kur Korumalı Mevduat, finansal disiplinin ve finansal istikrarın altına yerleştirilmiş bir atom bombasıdır. Çok Büyük ve başı sonu belirsiz bir koşullu yükümlülüktür. Dün Genel Başkanımız bu uyarıyı yapınca sarayın atanmış Define ve Maliye Bakanı Bitkisel’nin paçaları tutuşmuş. Parasal istikrardan, finansal güvenden, vatan sevgisinden bahseden paylaşımlar yapmış. Açık Açık soruyoruz Kur Korumalı Mevduat hangi mali istikrarı sağladı? 22 Aralık sabahı 12 lira olan dolar kuru 8 aydır kesintisiz yükseliyor. Bugün dolar kuru 18 lira. Bu mudur sizin mali istikrardan anladığınız?” diye konuştu.

“‘UYDURUK’ DEDİĞİNİZ MODELLE REKOR KIRIYORUZ”

Bakan Nebati, Twitter hesabından, Öztrak’ın Kur Korumalı Mevduat (KKM) Hesabı’na karşın açıklamasına ilişkin, “Sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için bundan böyle hiç şaşırmıyoruz. Ancak büyük resmin yalnızca bir köşesini gösterip beceriksiz bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla kabul edilemez. Her şeyden evvel sizin pervasızca ‘uyduruk’ diye anlatım tarzı ettiğiniz model zarfında ve büyüyen koşullara kadar devreye aldığımız uygulamalar tamamen üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

DÜNYADAKİ DOĞALGAZ FİYATLARININ ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

İhracattaki kayda değer artışa karşın cari dengedeki bozulmanın başlıca sebebinin küresel çalkantılar sonucunda enerji emtialarında son 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik fiyat artışları olduğuna dikkati çeken Nebati, dünyada doğalgaz fiyatlarının salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yandan 10 kattan daha fazla bir artma gösterdiğini bildirdi.

ABDÜLHAMİD HAN SONDAJ GEMİSİ

Bitkisel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Abdülhamid Han sondaj gemisinin de devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 sondaj gemisiyle dünyada eşine eksik rastlanır bir sondaj filosu oluşturarak milletin hizmetine sunduklarını belirterek, Erdoğan’ın bugün 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapmasının, Mavi Vatan, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, aralıksız karasal sondaj çalışmaları, yeşil enerji yatırım ve desteklerinin de bu yüzden olduğunu vurguladı.

“BU KAZANIMLAR SPEKÜLATİF TWEETLER ATARAK ELDE ETMEDİK”

Bu kazanımları, spekülatif ve çarpıtılmış tweetler atarak yok, milletle birlikte çoğu cephede verdikleri kararlı mücadeleler sonucunda elde ettiklerini ifade eden Nebati şunları kaydetti:

“Sizin de Hazine Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği üzere ‘net kusur noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız gibi ‘kaynağı süresiz’ bir para girişi değildir. Teknik hesaplamalarda süre uyumsuzlukları, demeç hataları gibi durumları kapsar. Eski göreviniz itibarıyla mükemmel bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Cari denge konusuna dönecek olursak, içinde bulunduğumuz 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde enerji hariç değerlendirildiğinde cari işlemler dengesinde 8,1 milyar dolar, yıllık bazdaki cari işlemler dengesindeyse 35 milyar dolar artı vermeyi başardık. Büyümenin dinç olduğu bir dönemde, enerji hariç cari dengedeki bu olumlu dış görünüş, gerçekleştirdiğimiz yapı dönüşümlerin bir yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 milyar dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız idareli büyüklüğün ve rekor seviyede büyüyen küresel enerji fiyatlarının sonucu olarak bu faturanın 2022 sonunda 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir