CHP’li Bülent Tezcan’dan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne

CHP'li Bülent Tezcan'dan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, dört gün süren CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Tezcan, şunları söyledi:

“CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’nı tamamladık. Dünyanın 15 ülkesinden 43 birliğimizin temsilcilerinin, başkanlarının katıldığı çalıştayımızı başarıyla gerçekleştirdik ve birlik başkanlarımız, temsilcilerimiz 43 birliğimizle birlikte yurt dışı örgütlenme büromuzla birlikte sizlerin karşısındayız.

Çok başarılı, morali yüksek, kararlı hedefe kilitlenmiş bir çalıştay tamamladık. Ayrılırken hepimiz, gelecekle ilgili umudumuzu büyüterek, büyük bir inançla ayrılıyoruz ve arkadaşlarımız yaşadıkları ülkeye buradan aldıkları gücü, enerjiyi taşıyıp götürecekler.

“HEDEFLERİNİ BELİRLEMİŞ BİÇİMDE ÇALIŞTAYIMIZI TAMAMLIYORUZ”

Çalıştayımızı 200’ün üstünde insanın katkısıyla gerçekleştirdik. Her kademeden çoğu arkadaşımız, katkı sundular ve burada başlangıç konuşmaları yapıldı. Onun dışarıya 10 ayrı sunum yapıldı çalıştay boyunca, beş hazırlık toplantısı ve değerlendirme toplantısı yapıldı. 13 atölye oluşturduk. 13 masada atölyeler oluşturduk. 13 masada atölye çalışmaları yapıldı bu zaman içerisinde ve tüm bu çalışmalarda dinlenme, mola dönemlerini dışarı bıraktığımızda net çalışılan saat 51 saat. Arkadaşlarımız, 51 saat net sürekli çalıştılar. CHP’nin yurt dışı örgütlenmesini konuştular, CHP’ni yurt dışında seçime nasıl hazırlayacaklarını konuştular. Vatandaşlarımızın sorunları nedir? Bunları konuştular. Çözüm yollarımız ne olacak? Bunları konuştular. Burada yurt dışı örgütlenmemizin bugünü, yarını, durumu nedir? Tüm ayrıntısıyla konuştuk, tartıştık, hedefler koyduk. Seçim hazırlıklarını konuştuk. Türkiye, önemli bir dönüşümün eşiğinde. Türkiye bugün dünyada birincil kez sandıkta bir diktatörlükten demokrasiye geçişin deneyimini ve pratiğini gösterecek. Cumhuriyetin ikinci yüz yılına girerken, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti, demokrasiyle taçlandırma kararlılığıyla hedeflerini belirlemiş biçimde çalıştayımızı tamamlıyoruz.

“TEKNOLOJİNİN EN SON OLANAKLARINI NASIL KULLANACAĞIMIZI KONUŞTUK”

Seçim hazırlıklarını konuştuk. Örgütlerimizi, yurt dıştan seçime nasıl hazırlayacağımızı, sandık güvenliğini nasıl sağlayacağımızı konuştuk. Tercih güvenliğini nasıl sağlayacağımızı, sandık görevlilerinin şimdiden nasıl belirlenmesi gerektiğini konuştuk. Onların eğitiminin nasıl verileceğini ve buna ilişkin hazırlıklarımızı konuştuk. Yeniden en önemli sorunlarından biri, katılım sorununu konuştuk. Yurt haricen yaşayan vatandaşlarımızın, seçime iştirakini artmak için ne yapmalıyız, neler yapmalıyız; konuştuk. Bununla ilgili değişik projeler geliştirdik. Bu çerçevede tekrar teknolojinin en son olanaklarını nasıl kullanacağımızı konuştuk. CHP Genel Merkezi’nin geliştirdiği elektronik ortamdaki tüm imkanları kullanarak örgütlerimizin birbiriyle bir irtibat ağının en verimli şekilde kullanacağı bir yapıyı, eksiklerimiz var mı değil mu? Nasıl kullanacağız, bunların eğitimini aldı arkadaşlarımız. Propaganda, halkla ilişkilerde medyayı, sosyal medyayı, tüm olacakları en etkin ve bereketli şekilde nasıl kullanacağımızı konuştuk. Örgütlerimiz, kendi deneyimlerini paylaştılar. Bundan daha sonra nelerin yapılabileceği konusunda yeni düşünceleri, fikirleri birlikte geliştirdiler.

“SANDIK SAYILARININ ARTIRILMASINI BEKLİYORUZ”

Yurt dışarıya yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını konuştuk. Öncelikli konuları konuştuk. Bunların çözümüne odaklandık. Bu, çözümü bir muhalefetteyken hangi olanakları kullanarak bunları dile getirebilir ve çözüme katkıda bulunabiliriz; iki, iktidar olacağız bir yıldan az bir vakit kaldı; geliyor gelmekte olan. İktidar olduğumuzda yurt dıştan yaşamış vatandaşlarımızın sorunlarını çözecek hükümeti yöneteceğiz. İşte o zaman öncelikli işlerimiz neler olacak? Nasıl çözeceğiz bunları konuştuk. Kardeş partilerle ilişkiler, yurt dışındaki sivil toplum örgütleriyle ilişkilerimizin nasıl kurulacağını, örgütlerimizin hangi biçimde onlarla temasa geçeceklerini konuştuk. Seçmen kümelerine odaklanarak çalışmayı konuştuk. Yaşadıkları ülkede karşılıklı paydada buluşan seçmen kümeleriyle buluşma yollarını tartıştık ve tabii ki ihmal edemeye3ceğimiz bir başka konu, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanmaya başladığı 2014 yılından bu yanlamasına 2014, 2015, 2018 seçimlerinin, son beş seçimin değerlendirmesini yaptık. Bu son beş seçimdeki durumumuzu konuştuk. Oradan dersler çıkardık. Hangi derslerdi.

Örgütlerimizin motivasyonu bütün. Bu çalışma, örgütlerimizin motivasyonunun bütün olduğunu gösterdi. Zerrece yetersiz varsa onu da tamamlamaya hizmet etti. Buradan ayrılırken birlik başkanlarımız, birlik temsilcilerimiz büyük bir kararlılıkla gidiyorlar. Seçime hazır. Geleceğin Türkiye’sine, yarının Türkiye’sine hazır bir biçimde gidiyorlar. Seçime hazırız. Bir hedefimiz var. Bütün bu söylediklerimizi toplamda bir hedefimiz var. O hedefe kilitlendik. CHP önümüzdeki ilk seçimde Cumhurbaşkanlığı’nda da Milletvekilliği seçiminde de yurt dıştan birinci parti olacak. Türkiye’de de birinci parti olacağız. Bu inançla, bu kararlılıkla bu hedefe istikrarlı bir şekilde yürüyoruz. Birinci parti olma hedefi, tüm birliklerimizin, 43 birliğimizin en öncelikli hedefi. Onunla yatacağız, onunla kalkacağız. Her sabahleyin kalktığımızda birinci parti edebilmek için bugün ne yapacağım; diye düşünen, konuşan birliklerimizi tüm dünyanın dört bir yanına gönderiyoruz, bu çalıştaydan sonradan.

Seçime katılımı artırmak için başlattığımız, ‘seçmen ol’ projesini yaygın bir şekilde dünyanın dört bir yanında duyuracağız. Vatandaşlarımızın bugünden seçmen olmasını karşılamak için gerekli çalışmayı yapmaları konusunda seçmen ol kampanyasını etkin bir şekilde birliklerimiz, yürütme kararı, devam ettirme kararı aldılar.

Bu noktada çalıştayımızdan çıkan önemli bir netice var. YSK’da bu konuda girişimde bulunacağız. Sandık sayılarının artırılmasını istiyoruz. Yurt dışarıda yaşamış vatandaşlarımız, uzun mesafelerden gelecek, uzun yol katederek, büyük kuyruklarda sıra bekleyerek oy kullanmak zorundalar. Bu dış temsilcilikler konusunda; keza Dışişleri Bakanlığı’nın ayrıca de YSK’nın önemli bir görevidir. Biz de bunun takipçisi olacağız. Yurt dışı birliklerimizin bu çalıştaydan en kayda değer katılımı artmak için beklentisidir. Talebidir. Burada bilhassa sandık sayılarının artırılmasını; çok pozitif noktada oy kullanılmasını bekliyoruz.

Sandıkları, koruyacak sandık görevlilerimiz… Seçim kurullarında tayin alacak sandık görevlilerimiz, müşahitlerimiz ve ulaştırma görevlilerimizin havuzu oluşturuldu. Çabuk onların eğitimine başlayacağız. Her kapıya ulaşacağız. Birliklerimiz vatandaşın ayağına gelmesini bekleyen birlikler değil, her kapıya varmak kararlılığı, varmak yöntemlerini konuşarak buradan ayrıldılar.

“DÜNYANIN TÜM ÜLKELERİNDE BİZE KATILIN”

Dünyanın dört bir yanına CHP birliklerine ilgi yüksek. Katılım talebi yüksek. Mevcut birliklerimize katılım talebi yüksek. Birliğimizin olmadığı yerde kurma talepleri yüksek. Bunlar değerlendirildi ve gelen herkesi kucaklayarak; geniş, kuvvetli, büyük bir örgüt oluşturma, gereklilik olan yerlerde yeni birlikler oluşturmaya karar verildi. Bu çerçevede yurt dışında yaşamış tüm vatandaşlarımızın bu sürece doğrudan katılıp, bu sürecin paydaşları olmasını istek ediyoruz. Çağrımız budur. ‘Bize katılın’ diyoruz. her yerde bize katılın. Dünyanın bütün ülkelerinde bize katılın. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken cumhuriyeti birlikte demokrasiyle taçlandıralım. Tüm sorunları çözelim.

“EŞİT STATÜYÜ SAĞLAYACAĞIZ”

Yurt dışarıda yaşayan vatandaşlarımız ve kardeşlerimiz, Türkiye’ye geldiklerinde özellikle sıhhat hizmeti alamama konusunda çok önemli problemleri var. Çok yoğun şikayetler var. Afiyet hizmeti alamıyorlar. Bu konuda sosyal güvenlik sisteminin onlara sağlık durumu hizmeti sağlayacak şekilde düzenlenmesi, düzeltilmesi gerekiyor. Bu bizim önceliğimizdir. İktidarımızda bu sorunu çözeceğiz.

Bir başka konu, emeklilikte çıkarılan problemler. Yurt dışarıya yaşamış kardeşlerimizin Türkiye’de emekli olduklarında kendilerine çıkarılan güçlükler, kısıtlamalar. Bunları kaldıracağız. Burada bir eşdeğer statüyü sağlayacağız. Emekli ücretlerinin de çok düşük olduğunu biliyoruz. Bunu da düzenleyecek çalışmaları inşallah iktidarımızda yapacağız.

Yol güvenliği koskocoman bir problem. Uçak biletlerinin çok fiyatı yüksek oluğu bir reel. Bu problemleri konuştuk. Uçak biletleri fiyatlarının mantıklı bir seviyeye çekilebilmesi için çalışmalar yapacağız. Uçak biletlerinin pahalı olması nedeniyle kara aracılığıyla binlerce kilometreyi aşarak Türkiye’ye gelmek durumunda yurt dıştan yaşamış kardeşlerimiz ve karayollarında çok ciddi güvenlik sorunları yaşıyorlar. Yol güvenliğini çözecek önlemler alacağız.

Bir diğer önemli problem, gümrük kapılarından girişteki problemler. Kara yolu gümrük kapılarından girerken oluşan uzun kuyruklar, işlemlerin yavaş olması, yürümemesi; havalimanlarında, deniz girişlerindeki problemler. Bunlar çözeceğiz.

Yeniden bir diğer problem. Yurt dışında yaşayan kardeşlerimiz niye Türkiye’de vasıta bulundurma hakkına sahip değiller. Niye bunu süreler uzamaz. Niye Türkiye’de en azından belirli şartlar kapsamında asgari beş yıl veya daha uzun süre vasıta bulundurma hakkına sahip değiller. Her seferinde antre çıkış yapmak zorundalar. Niçin Türkiye’de kalıcı kullandıkları bir telefon olmasın. Niçin her seferinde ikinci bir hat almak ya da yüklü paralar ödemek zorunda kalmak zorunda olsunlar. Bu problemleri çözeceğiz. Bunlar zorlama işler yok. Bunlar bir müteahhite çekilen kıyağın olur ya de yüz binde biriyle çözülebilecek problemler. Yeter ama bakmak isteyin.

Bilgi paylaşımından kaynaklanan problemleri var. Bir hükümet kendi vatandaşına tuzak kurmaz. Kurulan tuzağın paydaşı olmaz. Ne yapar? Kapan kurulmasını önler. Bizim devletimiz bunun için var. Bir gecede çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yurt dışarıya yaşamış kardeşlerimiz takibata uğrayacak ülkü geldi. Her sıkıştığımızda paranızı buraya getirin dedik. Burada yatırım yapın, bizim ekonomimize katkıda bulunun dedik o kadar yaptılar. Ama anavatanlarındaki hükümet baba bugün, onları böyle bir yerde açıkta bıraktı. Şu Anda onu getirdiler diye tedbir alınabilirdi. Geçiş süreleri konulabilirdi. İstisnalar konulabilirdi. Düşünmediler çünkü, beş tane müteahhite düşünmekten başkasını düşünecek kafalarında yer kalmayan bir iktidar var. Bunu değiştireceğiz.

Konsolosluk hizmetindeki aksamaları çözeceğiz. Mavi Kart’lı kardeşlerimizin fazla önemli sıkıntıları var. Onlar bizim soydaşımız. Şu ya da bu şekilde vatandaşlıktan terketmek zorunda kalmışlar. Tabii ki bizim iktidarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uygar dünyada daha zinde, daha itibarlı bir devlet olacak. Köklü çözümleri o vakit bulacağız ama bu işlem içerisinde Mavi Kart’lı kardeşlerimizin Türk vatandaşlarına belli hakların aynısını kullanabileceği şekilde eşitsizlikleri gidereceğiz. Bu yakışmıyor.

“BİZ ONLARI KARDEŞLERİMİZ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Bir başka manâlı konu, yurt dışı tercih çevresi. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın son seçimde 3 milyon 79 bindi. Yani bugün az daha Türkiye’nin üç büyük şehirleri içerisinde İzmir dek bir tercih çevresi var. Fakat milletvekili sayısına geldiğinizde onlar kendi milletvekillerini seçemiyorlar. Oy veriyorlar verdikleri oy Türkiye’de 81 vilayete dağılıyor. Hangisini tercih etmek istiyor bu kararı verme, imkanını ellerinden alıyoruz. Derhal, Türkiye’de Konya’da oy kullandığınız vakit, oy pusulasında oradaki milletvekili adaylarının adı da yazıyor. Yurttaş bakıyor benim milletvekili adayım buymuş bakın… Ona tarafından oy veriyor. Yurt dıştan böyle değil. Sadece partilere oy vereceksin. Egemen aday yok. O oylar 81 vilayete dağılacak. Niye? Yurt dıştan yaşayan vatandaşlarımız hani bir ‘gurbetçi’ lafı vardır ya sevmezler. Garip gurbetçiden kazanç. Bu iktidar, yurt haricen yaşayan vatandaşlarımızın siyasette de ekonomide de garip görüyor. Biz onları ilginç olmaktan kurtaracağız. Biz pek görmüyoruz. Biz onları kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Gurbetçiliği değil edeceğiz.

“YURT DIŞINI AYRI BİR SEÇİM ÇEVRESİ YAPALIM. 15 MİLLETVEKİLİ AYIRALIM”

Yurt dışı tercih çevresi kanun teklifimiz var. Diyoruz fakat yurt dışını öbür bir tercih çevresi yapalım. 15 milletvekili ayıralım. 600 milletvekilinin 15’i yurt dışı tercih çevresi olsun. Oranın adayları olsun. Yurt dışarıda yaşamış vatandaşlarımız o adayları görsün. Beğeniyorsa oy versin, beğenmiyorsa vermesin. Daha Sonra da hesap sorsun. Senin önceliklerin burası desin. 43 örgütümüz gittikleri yerde şunu söyleyecekler.

43 örgütümüz, AKP’den gelen milletvekillerine, MHP’den gelen milletvekillerine diyecekler ama ‘Niye bizim farklı bir tercih çevresi olmamızı istemiyorsunuz.’ Bakın CHP’nin teklifi var. Hemencecik geçirebiliriz. Beğenmiyorsanız siz kanun teklifi verin. Biz desteklemeye hazırız.

Bu çalıştayımızda bütün bu meseleleri konuştuk. Örgütsel olarak yapımızı tekrar elden geçirdik. Seçime hazırız. Öbür bir Türkiye geliyor. Çöken, çürüyen sistemi bitmiş yapı edeceğiz. Ekonomiyi baştan inşa edeceğiz. Toplumsal barışı baştan yapı edeceğiz. Yarının Türkiye’sini el birliğiyle defalarca beraber yapı edeceğiz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir