CHP’li Seyit Torun, Uludere üzerinden Bakan Soylu’yu suçladı: 7 aydır koruyor

CHP'li Seyit Torun, Uludere üzerinden Bakan Soylu'yu suçladı: 7 aydır koruyor

Şırnak’ta Uludere Belediye Başkanı ve Hilal Belde Belediye Başkanı, 6 Ocak 2022’de ihaleye fesat karıştırmak ve sus payı suçlarından hapis cezaları aldı. Şırnak 1. Ağır Cinayet Mahkemesi, bu kişilerin görevden alınması için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunulmasına karar verdi.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, mahkeme kararının gerisinde iki belediye başkanının Süleyman Soylu’yu İçişleri Bakanlığı’nda ziyaret ederek resim çektirdiğini açıkladı. Konuya ilişkin Bakan Asilzade’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Torun, “Belediye başkanlarının görevden alınmamasının, 5393 sayılı Belediye Kanunu’na uyulmamasının gerekçesi nedir” diye sordu. Aristokrat, Torun’un soru önergesine 6 ay sonra verdiği yanıtta, belediye başkanlarının niçin görevden alınmadığı sorusuna yanıtsız bıraktı.

Asilzade, yanıtında, Anayasa’nın mahalli idarelerle ilgili 127. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesini hatırlattı ve belediye başkanlarının görevden alma işlemlerinin bunlara tarafından yapıldığını açıklama etti.

Seyit Torun, bugün yaptığı açıklamada, Soylu’nun muhalefet belediye başkanlarını fiziksel kanıt olmadan görevden aldığını, muhakkak hapis cezası alan AK Partili başkanlara gürültüsüz kalarak suç işlediğini savundu.

Torun, şunları söyledi:

“UTANMIYOR MUSUN”

“Süleyman Asilzade, yargının ‘görevden al’ dediği belediye başkanlarını 7 aydır koruyor. Süleyman Asilzade, sen kanunların üstünde misin? Kendini ne sanıyorsun? Bir De hak kararına karşın bu kişileri makamında ağırlayarak fotoğraf veriyorsun. Soru önergemizi de 6 ay bekletip hiçbir cevap veremiyorsun. Belediye kanunlarını kopyala yapıştır yapıp cevap diye gönderiyorsun. Süleyman Soylu, biz senin kanunlara uymadığını zaten biliyoruz. Sen, uymadığın kanunları kağıda yazıp Meclis’e göndermekten, Meclis’le alay etmekten utanmıyor musun? Bu nasıl bir pişkinliktir?”

“SUÇLULARI KORUYAN BİR BAKANSIN”

Torun, Asilzade’ya, “Sen, bizim belediye başkanlarımızı hiçbir kanıt olmadan görevden bölge bir bakansın. Kendi belediye başkanların belirlenmiş hapis cezası almış, hiçbir operasyon yapmıyorsun. Bu nasıl hak? Süleyman Asilzade, sen suçluları koruyan bir bakansın ve bu haksızlıkların hesabını bu millete vereceksin” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir