CHP’nin

CHP'nin

Ukrayna’daki savaş ve 2 takvim pandemi sonucu üretim arzı düştü. Bu kapsamda artan küresel enflasyon ülkemizde de derinden hissediliyor. Buna, krizin oluşturduğu fırsatlardan yararlanmak için çoğalma odaklı politikasını devreye sokan TCMB’nin faizleri indirmesi, küresel tedarik zincirindeki aksamalar,yöresel riskler de eklenince, vatandaşın alım gücü kısa bir sürede düştü ve ekonomiyi bir numaralı gündem haline getirdi. Bu noktada en çok konuşulan kurumlardan birisi de TÜİK oldu.

Muhalefet kanadı, TÜİK’in her ay açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını iddia etti. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarıyla ENAG gibi muhalif kuruluşların açıkladığı rakamlar arasındaki farkın fazla olması soru önergesi şeklinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’ye soruldu.

“TÜİK’E YAZILI VEYA SÖZLÜ TALİMAT VERİLDİ Mİ?”

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Muhalefete yakınlığıyla aşina Cumhuriyet’in haberine göre, Sümer önergesinde, “Benzer istatistikleri aynı verilerle açıklayan öbür araştırma gruplarının bilhassa enflasyon rakamını daha yüksek bulmasının nedenleri nelerdir? TÜİK’e bakanlık ya da Cumhurbaşkanlığı makamından açıklanacak verilerle ilgili herhangi yazılı veya sözlü açıklamalar verilmiş midir?” sorularını yöneltti.

BAKAN NEBATİ’DEN YANIT

Önergeye yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “TÜİK, TÜFE’yi milletlerarası norm ve standartlar doğrultusunda, Avrupa İstatistikleri Dilekçe Esasları’nın bütününü dikkate alarak hesaplamaktadır. TÜFE data derleme, hesaplama ve yayımlama süreçleri, Avrupa Birliği istatistik ofisi kadar yayımlanan, tüm üye ve aday ülkelerin uymakla mesul oldukları Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi El Kitabı’na uygun olarak yürütülmektedir” ifadelerini kullandı.

“MÜDAHALE EDİLMESİ LAF KONUSU DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine kadar TÜİK verilerine müdahale edilemeyeceğini de söyleyen Nebati, şunları kaydetti:

“4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 599’uncu maddesinde ‘Kurum çalışanları ile öteki uygulayıcı birimlere data kaynakları, istatistiki usul ve süreçlerinin seçimi, dağıtımın içerik, şekil ve zamanı ve istatistiki gizliliğin uygulanması başta olmak üzere, hiçbir konuda açıklamalar verilemez’ hükmü yer almaktadır. TÜİK’in ürettiği istatistiklere hiçbir makam ya da merciden müdahale edilmesi laf konusu değildir.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.