Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad’la görüşecek mi? Bakan Mevlüt Çavuşoğlu cevapladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad'la görüşecek mi? Bakan Mevlüt Çavuşoğlu cevapladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla bugün bir basın düzenledi. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad aralarında bir görüşmenin planlanıp planlanmadığına ilişkin soruya da yanıt verdi.

“ESAD’LA BAĞLANTI ACILEN SÖZ KONUSU DEĞİL”

ACILEN böyle bir temasın söz konusu olmadığını açıklayan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız zaten o soruya yanıt verdiler. Uzun zamandır Putin ve Rus yetkililer, ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Esad ile Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin yardımsever olacağını söylemişlerdi. Bir ara istihbaratlar aralarında görüşmeler olmuştu. sonra kesinti oldu. Derhal bitmiş başladı. İstihbaratlar arasındaki görüşmelerde birçok konu gündeme geliyor.” dedi.

“TERÖRİSTLERİN TEMİZLENMESİ LAZIM”

Belgrad’da Suriyeli mevkidaşıyla ayaküstü sohbet ettiğini gösteren Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’da ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile da kısa bir sohbetim oldu, o buluşma marjında. Orada da bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, kim olursa olsun. Lakin diğer taraftan muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da böyle bir durumda takviye olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad'la görüşüp görüşmeyeceği sorusuna yanıt: Şu anda böyle bir temas yok

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Yaptığımız toplantılarda diplomasinin nasıl evrildiğini, neler yapmamız gerektiğini, nasıl politikalar üretmemiz gerektiğini tartıştık. Çok yoğun ve ayrıntılı, fakat bir öyle da bereketli bir haftayı geride bıraktık. Yurt içinde olsun, yurt dışarıya olsun Türkiye markasını yüceltmek için yakın çalıştığımız doğal ortaklarımız var. TİKA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, THY ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki tüm alıştırma arkadaşlarımıza meslek birlikleri için gönülden teşekkür ediyoruz.

Vatandaşlarımıza sunduğumuz konsolosluk uygulamalarımızı da ele aldık. Üç yeni uygulamayı hayata geçirdik. Suni zekadan faydalanıyoruz konsolosluk hizmetlerimizde. İşitme engelli vatandaşlarımız için görüntülü çağrı alma hizmetimizi devreye soktuk. Konsolosluk çağrı merkezlerimizi, anlık irtibat platformları üzerinden erişim ile güçlendirdik. Türkiye, 255 dış misyonu ile dünyada en geniş diplomatik ağa sahip ilk 5 ülke arasında. Dünyanın beş kıtasında gözü, kulağı, eli olan Dışişleri Bakanlığı’mız var.”

Çavuşoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad'la görüşüp görüşmeyeceği sorusuna yanıt: Şu anda böyle bir temas yok

“İLK TOPLANTI 26 AĞUSTOS’TA”

Çavuşoğlu, konuşmasının ardındaki basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında imzalanan üçlü muhtıraya ilişkin soru üstüne Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“İsveç ve Finlandiya’nın, hemen şimdi bu belgede ve açıklamalarıyla taahhüt ettiklerini yerine getirmediklerini görüyoruz. Bu yönde bir adım görmedik. Açıklamaları var, niyetli olduklarını söylüyorlar. Lakin biz, maddi adım bakmak istediğimizin kesintisiz altını çiziyoruz. Maddi adımların takibini gerçekleştirmek için onların teklifiyle o mekanizma kuruldu. Biz, temmuz ayında bir araya gelme teklifinde bulunduk. Bir an önce hangi adımların atılıp atılmadığını bakmak istiyoruz. Ama bizim için bir zaman baskısı değil. Terörle mücadelede elbette var lakin NATO üyesi olmak isteyen ülkeler onlar. 26 Ağustos’ta bu mekanizma birincil toplantısını gerçekleştirecek.”

Çavuşoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad'la görüşüp görüşmeyeceği sorusuna yanıt: Şu anda böyle bir temas yok

“MISIR’LA DA AYNI İVMEYİ YAKALAMAK İSTERİZ”

Çavuşoğlu, Ermenistan, İsrail ve Darı ile devamlı normalleşme sürecine ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu:

“Uzun yıllar büyükelçilerimizin açık olduğu ülkeler var. Bunlardan ikisi İsrail ve Darı. Bir normalleşme süreci başladı. Normalleşme süreci demek; ilkelerimizden vazgeçmemiz seslenmek olmadığını söylüyoruz. Bilhassa Filistin- Kudüs konusunda. İsrail ile normalleşme konusunda adımlar da atıyoruz. Lapid’in Türkiye ziyaretinde de yeniden büyükelçi saptamak için egzersiz başlattığımızı duyurduk. ŞIMDI İsrail’de bir seçim ortamı var. Seçimlere dek olur mu, olmaz mı, bir şey diyemem.

Suudi Arabistan ve BAE ile yakaladığımız ivmeyi Mısır ile de yetişmek isteriz. Fakat yeni misyonlar da açıyoruz. Başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya devam edecek.

“ERMENİSTAN’IN BİRAZ DAHA GÖZÜ KARA OLMASI LAZIM”

Azerbaycan ile eşgüdüm içerisindeyiz. Bu konuda ara sıra Ermenistan’ın rahatsızlık duyduğunu da öğreniyoruz. Lakin biz, en başından beri, genel anlamda Güney Kafkasya’daki normalleşmeden bağımsız düşünmenin muhtemel olmadığını söylüyoruz. Ermenistan ile normalleşme diyaloğumuz her ne değin ikili olsa da tüm Güney Kafkasya’nın istikrarı için hepimizin adım atması gerekli. Bu konuda Ermenistan’ın biraz daha cesur olması lazım, oyalama taktiklerinden vazgeçmesi lüzumlu.”

Çavuşoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad'la görüşüp görüşmeyeceği sorusuna yanıt: Şu anda böyle bir temas yok

“AB TARAFINDAN HEMEN ŞIMDI SAMİMİ BİR MÜLÂKAT YAKLAŞIMI GÖRMÜYORUZ”

Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bizden bağımsız olarak, genişleme politikasındaki sorunlardan nedeniyle, üyelik sürecimizle ilgili maalesef bir mesafe görmüyoruz. Fakat biz, ‘Teknik anlamda siyasi engelleri kaldırın, her konuyu görüşmeye hazırız, müzakereye de hazırız’ diyeceğiz. Fasıllar var, diğer konular var. Vize serbestisi ile ilgili örneğin. Bir taraftan geri kalan kriterlerle ilgili çalışırken AB kadar hemen şimdi cana yakın bir görüşme yaklaşımı görmüyoruz. Birazcık oyalamaca da var. Bugün Avrupa’da sorunlar var. Bu sorunların çözülmesi konusunda ortaya irade koyabilen tek ülke Türkiye. AB de eminim uğraş sarf ediyordur fakat ortaya irade koyan tek ülke Türkiye.”

“OPERASYONDA BAŞKA ÜLKELERLE TAKVİM OLUŞTURMAYIZ”

Çavuşoğlu, Suriye’ye karşın muhtemel yeni operasyona ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Operasyonda başka ülkelerle yıllık oluşturmayız. Özellikle kazaların çıkmaması için orada bulunmaması gerekenler de dahil, bulunanlara da operasyonlarımız başladığı zaman data veriyoruz. Sonuçta bizim amacımız teröristleri temizlemek. Bilhassa Suriye’de bize saldırgan ayrıca de Suriye içinde bölücü bir ajandası olan teröristleri temizlemek için bu harekatları yapıyoruz. Bir taraftan sahada terörle mücadelemizi sürdürürken ASTANA formatının amacı, bu sorunu bir çözüme kavuşturmak. Bunun yolunun da siyasetten ve diplomasiden geçtiğini söylüyoruz.”

YUNANİSTAN ZAMANA OYNUYOR”

Türkiye- Yunanistan ilişkilerine ilişkin soruya Yunanistan ile ayaküstü selamlaşma dışarıda bir röportaj yapılmadığını belirterek cevap veren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı lobi çalışmalarından sonra ayaküstü selamlaşmanın dıştan bir görüşme olmadı. Güven Arttırıcı Adımlar konusunda toplantıya konut sahipliği yapma sırası bizde fakat Yunanistan senelerdir gelmiyor. İştiraki görüşmeler var. Tüm sorunların detaylı bir şekilde çözülmesi konusunda Türkiye bir irade ortaya koyuyor lakin Yunanistan zamana oynuyor. Özellikle bize yakın adalarda, Lozan ve Paris Barışma anlaşmalarıyla şartlı bir şekilde Yunanistan’a bahşedilen adalarda Yunanistan’ın buraları silahlandırdığı apaçık. Bunu BM gündemine ve milletlerarası toplumun gündemine de taşıdık.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir