Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman’ın görüşmesi bitti! 2 saat süren toplantı sonrası ortak bildiri yayınlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman'ın görüşmesi bitti! 2 saat süren toplantı sonrası ortak bildiri yayınlandı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman bugün resmi bir ziyaret için Türkiye’ye geldi. Selman’ın Türkiye ziyareti, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesinden bu yanlamasına birincil resmi ziyareti oldu.

GÖRÜŞME 2 SAAT SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prens Selman’ı Beştepe’de kabul etti. Yaklaşık 2 saat süren görüşme sona erdi. Görüşmede iki ülke ilişkileri öncelikle edinmek üzere, bölgesel ve milletlerarası gelişmeler ele alındı. Ayrıca, iki ülke aralarında bir dizi ticari anlaşmanın da imzalanması bekleniyor.

ERDOĞAN-SELMAN GÖRÜŞMESİ SONRASI MÜŞTEREK BİLDİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman arasındaki baş başa mülâkat sonrası İki ülkenin dışişleri bakanlarının imzasıyla karşilikli duyuru yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman'ın görüşmesi 2 saat sürdü! Toplantısı sonrası ortak bildiri yayınlandı

YENİ BİR İŞ BİRLİĞİ DÖNEMİ İÇİN KARARLILIK VURGUSU

Bildiride şu ifadelere yer verildi: “Görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasındaki ikili ilişkiler muhtelif yönleriyle ele alınmış; siyasi, hesaplı, askeri, emniyet ve kültürel ilişkiler dahil almak üzere iki ülke arasındaki ikili ilişkilerde yeni bir işbirliği döneminin başlamasına yönelik karşilikli kararlılık en güçlü şekilde vurgulanmış; bölgesel ve uluslararası alanda öne çıkan ve her iki tarafın da önem atfettiği gelişmeler hakkında bakış alışverişinde bulunulmuştur.

KARŞILIKLI TİCARETİN GELİŞTİRİLMESİ

Taraflar, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi imkanlarını, iki ülke arasındaki iki taraflı ticaretin kolaylaştırılmasını ve önündeki zorlukların üstesinden gelinmesini, yatırım fırsatlarının araştırılması ve değişik alanlarda fiziki ortaklıklara dönüştürülmesi için iki ülkenin kamu ve özel sektöründeki iletişimin artırılmasını ele almışlardır. Taraflar G-20 üyeleri olarak, iki ülkenin büyük ekonomik potansiyelini ve Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nun yatırım, ticaret, turizm, yeniden yapılanma, sanayi, madencilik, inşaat projeleri, ulaşım-altyapılar (müteahhitlik dahil), tarım, gıda güvenliği, sağlık, irtibat-data teknolojisi alanları, medya ve spor alanlarında sunduğu fırsatları vurgulamışlar, Suudi-Türk Koordinasyon Konseyi’nin çalışmalarını etkinleştirme, ortak ilgi konularında işbirliği ve koordinasyon seviyesini yükseltme ve iki ülke uzmanları aralarında tecrübe paylaşımı konuları üstünde alıştırma hususunda mutabakata varmıştır.

ENERJİ ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Türkiye- Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) 13 Ekim 2016 tarihli 5. Bakanlar Toplantısı Iki Tarafli Beyanatı’na atıfla, Türkiye-KİK Hür Ticaret Anlaşması müzakerelerinin önemine değinmişlerdir. Taraflar, enerji alanında bilhassa petrol ve rafinerisi, petrokimya, enerji verimliliği, elektrik, yenilenebilir enerji, inovasyon, hidrokarbon kaynakları için temiz teknolojiler, hidrojen de dahil almak üzere düşük karbonlu yakıtlar alanlarında işbirliği yapma beklentilerini; enerji sektörüve ilgili miktar zincirlerinin yerelleştirilmesi ve bu alanlarda ilgili projeler geliştirilmesi hususları üstünde çalışılması arzusunu ifade etmişlerdir.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ ARTIRILACAK

Taraflar, yapay akıl, dijital teknolojiler ve akıllı şehirler alanlarında imal ve yatırım ortaklıklarının geliştirilmesi ve bu alanlarda faaliyet belirten özel sektör aktörlerinin işbirliğine teşvik edilmeleri hususlarında bakış birliğine varmışlardır. Taraflar, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sınamalarla çaba konusundaki kararlılıklarını vurgulamış ve bu alanlarda işbirliğini artırma hususunda mutabık kalmışlardır.

TÜRKİYE’DEN SUUDİ YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Türk tarafı, Suudi Arabistan girişimcilik ekosisteminde etkinlik gösteren yatırım fonlarını Türkiye’deki startup’lara yatırım yapmaya ve onlarla ortaklıklar kurmaya gösteri etmiştir. Taraflar, “Türk Standartları Enstitüsü” (TSE) ile Suudi Arabistan Standartlar, Metroloji ve Kalite Teşkilatı (SASO) arasındaki ilişkilerin ilgili iki kurum arasında imzalanan işbirliği anlaşmaları çerçevesinde güçlendirilmesi ve sürdürülmesi konusunda mutabık kalmışlardır.

BİLİM İNSANLARININ KARŞILIKLI ZİYARETLERİ

Her iki taraf, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri (KACST) aralarında 2016 yılında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde bilim insanlarının müşterek ziyaretleri konusunda mutabık kalmışlardır. Taraflar, Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Suudi Arabistan KOBİ Otoritesi (SMEA) arasında işbirliği faaliyetlerinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulamışlardır.

SAVUNMA VE HUKUK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Taraflar, savunma konusunda iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek ve bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacak şekilde savunma işbirliği alanlarında iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların etkili ayla getirilmesi hususunda mutabık kalmışlardır. İki taraf, adli işbirliğini geliştirme; hukuki ve adli alanlardaki uzmanlar aralarında deneyim paylaşımı konusunda mutabık kalmışlardır.

TURİZM FAALİYETLERİ TEŞVİK EDİLECEK

Taraflar, turizm alanında işbirliğinin ve iki ülke arasındaki turizm hareketinin geliştirilmesinin, her iki ülkenin turizm potansiyelinin araştırılmasının, keza turizm sektörüne ve gelişimine menfaat sağlayan sürdürülebilir turizmle ilgili ortak faaliyetlerin özendirme edilmesinin önemini vurgulamışlardır.

SAĞLIK ALANINDA FIRSATLAR ARAŞTIRILACAK

Taraflar, milli sivil havacılık otoriteleri aralarında işbirliğinin güçlendirilmesinin, havayollarının operasyonları için yönetimle ilgili prosedürlerin kolaylaştırılmasının ve iki ülke arasındaki uçuş sayısının artırılmasının öneminin altını çizmişlerdir. Taraflar, sağlık alanında iki ülke arasındaki mevcut işbirliğini geliştirme kararlılıklarını vurgulamışlar ve sağlık yatırımları alanında işbirliği fırsatlarının araştırılması hususunda mutabık kalmışlardır. Suudi tarafı, Riyad’ın EXPO 2030 adaylığına Türkiye’nin verdiği destekten ötürü şükranlarını açıklama etmiştir. Taraflar, iki ülkenin ve halklarının çıkarları doğrultusunda bölgenin kararlılık ve huzurunun güçlendirilmesi için, bölgesel konularda da istişare ve işbirliğinin derinleştirilmesini kararlaştırmışlardır.

ERDOĞAN VE SELMAN’DAN KARŞILIKLI TEŞEKKÜR

Veliaht Prens ve Başbakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Salman bin Abdülaziz Al Saud, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kibar ev sahipliğinden ve ziyaretleri sırasında kendisine ve heyetine gösterilen yakınlık ve muhabbetten ötürü şükranlarını dile getirmiştir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Covid salgınının neden olduğu zorluklara karşın 2021 yılında Hac düzenleme çabalarından ve İki Tanrısal Caminin Hizmetkarının hacılara ve ziyaretçilere hizmet etme çabalarından ötürü takdirlerini ve bu sene Hac ve Umre’nin her yerde başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirmiş; İki Tanrısal Caminin Hizmetkarı Kral Selman bin Abdulaziz Al Saud ve Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz Al Saud’a bu konudaki çabalarından ötürü teşekkür etmiştir.

TARİHİ KARDEŞLİK TEMELİNDE İŞ BİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK

Görüşmenin sonunda taraflar, iki ülkenin ve halklarının ortak çıkarlarına katkıda bulunacak ve bütün kesimlere avantaj sağlayacak şekilde, bölgenin geleceğine hizmet etmek için tarihi kardeşlik temelinde işbirliğini geliştirerek sürdürme kararlılıklarını vurgulamışlardır.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.