Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in görüşmesi sona erdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in görüşmesi sona erdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Soçi kentine artan bir şekilde burada iki taraflı bir görüşme gerçekleştirdi.

4 SAAT SÜRDÜ

Rus Sanatoryum’da bir araya gelen ikilinin basına kapalı gerçekleşen takriben 4 saatlik görüşmesi sona erdi. Görüşmede tahıl koridoru ve Akkuyu Nükleer Santraliyle ilgili gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme sona erdi

“AVRUPA, ERDOĞAN’A MİNNETTAR OLMALI”

Röportaj öncesi iki lider basına açıklamalarda bulundu. İlk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin laf alarak Erdoğan’a “Güzel geldiniz” dedi. Putin sonra Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’yla ilgili Türkiye’ye övgü dolu ifadeler kullandı. Putin, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması için Erdoğan’a yönelik, “Avrupa Erdoğan’a teşekkür borçlu olmalı. Anlaşma sizin eseriniz” ifadelerini kullandıktan daha sonra sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktı.

“TAHIL ANLAŞMASI VE AKKUYU’YU GÖRÜŞECEĞİZ”

Erdoğan da, iki bambaşka şekilde gerçekleşecek görüşmenin basına açık olan bölümünde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, “Tahıl anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri, bölgemizdeki son durumu ve Suriye’deki gelişmeleri ele alacağız. Avrupa’nın Rus gazını Türkiye üzerinden alması fazla kayda değer. Akkuyu Nükleer Santraliyle ilgili de etraflıca bir röportaj yapacağız. Bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi betimlemek istiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme sona erdi

EN FAZLA GÖRÜŞEN İKİ LİDER

Rus lider Putin, Soçi’ye gitmeden bir önce Moskova’da Güvenlik Konseyi’ni topladı. Kremlin, üstteki seviye askeri yetkililerin de katıldığı konsey toplantısında Türkiye-Rusya randevusunun değerlendirildiğini aktarıyor. Erdoğan ve Putin, uluslararası diplomaside birbirleriyle en fazla görüşen liderler arasında yer alıyor. Moskova’dan yapılan açıklamalarda, iki liderin bu görüşmeyi 19 Temmuz’da Tahran’da kararlaştırdıkları bilgisi verildi.

DÜNYA BASINI GÖRÜŞMEYE BÜYÜK YER AYIRDI

Karadeniz kıyısındaki buluşmayı dünya medyası birincil sayfasından veriyor. New York Times gazetesi, ayrıca ortak hem de hasım olarak tanımladığı Erdoğan ile Putin’in Soçi’de bir araya geleceğini bildiriyor. Gazete, liderlerin üç haftadan eksik bir zaman içerisinde ikinci kez yüz yüze buluştuğunu öne çıkarıyor. Amerika’nın Sesi, ‘Erdoğan ve Putin, bir ay içinde ikinci kez buluşuyor’ diyor, Karadeniz kıyısındaki buluşmanın esas gündeminin tahıl anlaşması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleşecek muhtemel bir işlem olduğunu aktarıyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.