Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, iptal edilen KPSS’ye ilişkin ilk yorum: ÖSYM, bundan sonra şaibeleri ortadan kaldırarak yoluna devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, iptal edilen KPSS'ye ilişkin ilk yorum: ÖSYM, bundan sonra şaibeleri ortadan kaldırarak yoluna devam edecek

Soçi’de Rusya lideri Putin ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“GENÇLERİ NASIL ALDATIRIZ GAYRETİ İÇERİSİNDELER”

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan ve “Sorular sızdırıldı” iddialarının gerisinde iptal edilen KPSS ile ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan, “FETÖ’cü grup mu desek; 6’lı masa mı desek; üstelik masanın altı var, yedi… Acilen dikkat ederseniz, aynı anda tümü yaklaşık olarak aynı cümlelerle, benzer kelimelerle bunu tanımlamaya çalıştılar. Yani biz orada boşta bulunsak ya da boşluğa düşsek bunu seçime dek satacaklardı. Çünkü gençleri nasıl aldatırız gayreti içerisindeler. Natürel bu tutmadı. Çünkü biz durumu gördük.” dedi.

“SINAVI İPTAL EDİLENLERDEN ÜCRET TALEBİ KESİNLİKLE OLMAYACAK”

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Durumu gördükten daha sonra, ben ÖSYM başkanı olan arkadaşımızı da bir zan aşağı bırakmak istemem fakat soruşturmaların bahtı açık bir netice vermesi noktasından hareketle kendisini görevden almak suretiyle oraya derhal, 24 saati bulmadan bir arkadaşımızın atamasını yaptık. Bu atamayla beraber de derhal ekibini en güzel şekilde kurması için açıklamalar verdik. Üst seviye de bir ekip oluşturduk ve bu ekiple çalışmalarına derhal başladılar. Atamayı yaptığımız gibi çalışmayla da hemencecik ertesi sabahtan çıktı basın toplantısını yaptı ve önümüzdeki ayın 17’sinde de süreci başlatma kararını aldık. Sınavı iptal edilenlerden herhangi bir vergi talebi de kesinlikle olmayacak. ÖSYM, bundan sonraki süreci, kademeleri de inşallah en güzel surette devam ettirerek, şaibeleri de ortadan kaldırarak yoluna devam edecek.”

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, KPSS iddialarına ilişkin ilk yorum: ÖSYM şaibeleri ortadan kaldırarak yoluna devam edecek

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“(SURİYE’YE HAREKAT MESAJI) Sayın Putin konuyla ilgili Türkiye’ye yönelik adaletli bir yaklaşım sürdürüyor. Terörle çaba noktasında daima yanımızda olacağını özellikle de açıklama ediyor. Burada şunu bize dokundurma ediyor; ‘Mümkün olduğunca bunları, rejimle birlikte çözme yolunu seçim ederseniz çok daha isabetli olur’ gibi bir yaklaşımı var. Biz de diyoruz ancak, derhal bizim istihbarat örgütümüz Suriye istihbaratıyla zaten bu konuları yürütüyor ama bütün mesele sonuç edinmek. Eğer istihbaratımız, Suriye istihbaratıyla bu çalışmayı yürütürken, buna karşın hala orada terör örgütleri fellik fellik at oynatıyorsa bu konuda bize takviye vermeniz gerekiyor diyoruz. Bu konuda da mutabakatımız var.

KUZEY IRAK’TAKİ ZAHO OLAYI

Daha önce gerek Dışişleri gerekse Savunma Bakanlığımız açıklamaları yaptı. Bu, terör örgütü PKK’nın tanıdık saldırılarının bir öbür versiyonu. Nasıl bugüne kadar bu nesil şeyleri yapıp ondan daha sonra kaçtıysalar, besbelli görünmeme gibi yolları seçtiyseler acilen burada da yine benzer şekilde bu nesil suikastları yaptıktan sonradan topu hemen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye’nin üzerine atmışlardır. Olayın aslı budur. Buna karşın de bugüne kadar üretilmiş olan açıklamalarımızın arkasındayız. Tabii başta Amerika edinmek üzere, Avrupa’nın değişik ülkelerine bunları İletişim Başkanlığımız da anlattı ve bu şekilde işlem devam ediyor. Biz ilk andan itibaren orada yerel muhataplarımızla konuşmak, görüşmek, bağlantı karşılamak suretiyle her konuda yardımcı olabileceğimizi, bu olayın açığa çıkması için elimizden geleni göstereceğimizi kendilerine söyledik. Bu teklifimiz halen ölümsüz. Onlar da teşekkür ettiler. Hatta oradaki yaralılarla alakalı eğer özlem ederlerse onlara afiyet desteği sağlayabileceğimizi kendilerine açıklama ettik. Yalnızca Kuzey Irak’ta ya da Irak’ta değil, biz oradan ülkemize alıp en yakın vilayetlerdeki şehir halkı hastanelerimizde, eğitim araştırma hastanelerimizde, ameliyatsa ameliyat, bakımsa bakım bunların hepsini yapabileceğimizi söyledik. Bütün muhataplarımıza taziyelerimizi ilettik. Bizim başlangıçtan itibaren yaptığımız bütün operasyonlarda sivillerin, tarihi, dini, kültürel yapıların ve çevrenin dokunulmaz olduğunu, planlamada ve icrada kuşkusuz bu konulara hiçbir ordunun yapmadığı kadar özenli ve hassasiyetle yaklaştığımızı ek ettik. Zaho’daki olaydan sonra Musul Konsolosluğumuza bir hücum oldu. Oranın bir sivil kasıt olduğu biline biline oraya aleni hamle yapıldı. Kimin sivil hedeflere saldırabileceğini, bu alçaklığı kimlerin yapabileceğini herkesin görmesi lazım.

“ULUDERE’DE KAYBETTİĞİMİZ KARDEŞLERİMİZİN AİLELERİYLE BİR ARAYA GELDİM”

Biliyorsunuz ben Uludere’deki o olayda ebediyete irtihal eden bütün kardeşlerimizin aileleriyle bir araya geldim. Şırnak’ta Şerafettin Elçi Havalimanı’nın açılışında o ailelerle görüşmelerimi yaptım. Bizzat eşimi de Uludere’ye gönderdim. Eşim Uludere’ye gitti, oradaki ailelerle yerinde görüşmeler yaptı. Dolayısıyla bizim Bay Kemal gibi kalkıp da nerede bir fırsatçılık var, o fırsatçılık hatıra geldiğinde onlarla bir araya varmak gibi bir yaklaşımımız değil. Bay Kemal helalleşmeden bahsediyor. Sen bu ifadeyle bir defa kendini açığa çıkarıyorsun. Nedir o? Bir yerde bir borç varsa gidersin helalleşirsin. Demek ancak sen bu işlerde tarafsın. Böyle bir koşul zaten söz konusu. Onun için de helalleşme zarureti doğuyor. Bizim öyle bir helalleşme sıkıntımız değil. Çünkü biz tüm vatandaşlarımıza karşısında her türlü yapmamız gerekenleri yaptık, yapıyoruz ve bundan daha sonra da benzer şekilde yapmaya devam edeceğiz. Bizim vatandaşlarımıza karşı yargı noktasında evelallah bir sıkıntımız yok, buna inanıyoruz. Hele hele orada belediyeyi de biz kazandığımız için, nasıl oluyor bu meslek, keza o kadar hem pek…

“AKKUYU’DAKİ ÇALIŞMALARI YERİNDE İZLEYECEĞİM”

Sayın Putin’le Akkuyu’yu da görüştük. Akkuyu Nükleer Baskı Santrali, ülkemizin enerji stratejisi içinde öbür bir öneme sahip. Akkuyu’nun ilk reaktörünü 2023 yılında hizmete alma hedefimiz sürüyor. Bu hususları, Rus tarafıyla görüşmelerimizde bir kez daha ele aldık. ’25 bin kişi şu anda çalışmıyor. Burası kapatıldı’ gibi ifadeler söyleniyor. Böyle bir şeyi ben de kabul etmedim, Rus tarafı da kabul etmiyor. Çalışıyorlar. Hemen önümüzdeki hafta Mersin Taşucu’nda Abdülhamit Han sondaj gemimizi uğurlamaya gittiğimde benzer gün oradan Akkuyu’ya geçeceğim. Akkuyu’daki çalışmaları yerinde, şahsen heyetimle beraber izleyeceğim. Ondan daha sonra da Sayın Putin’e oradaki gelinen durumu aktaracağım, söyleyeceğim. Ona tarafından de yol haritamızı belirleyelim diyeceğim. Yani onlar da bir kere şüphesiz süreci önlemek gibi bir şeyi kabul etmiyorlar.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.