Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cuma namazı çıkışında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Erdoğan, son günlerde tartışılan İskandinav ülkelerinin NATO üyeliği konusunda yorumlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri peşine düşüp takip ediyoruz fakat olumlu düşünce içinde değiliz. Yunanistan’la ilgili NATO konusunda yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan’ın, NATO’yu arkasına alarak Türkiye’ye aleyhinde takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak derin etki bırakmak istemiyoruz” dedi.

İSKANDİNAV BASINI “SON DAKİKA” OLARAK GEÇTİ

Bu sözler ilk olarak İsveç medyası edinmek üzere birçok medya kuruluşunda gündem oldu. İsveç’in fazla okunan gazetelerinden Expressen, internet sitesi üzerinden manşetlerden açıklamalara yer verirken, “Son dakika: Türkiye İsveç’in NATO’ya katılmasını istemiyor” başlığını kullandı.

Gazetedeki haberde, Erdoğan’ın sözlerine yer verilirken, İsveç’in NATO’ya girebilmesi için 30 ülke hükümetinin onayının gerektiği kaydedildi. Makalede, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de seri bir başvuru süreci sözü verdiği ve her iki ülkeye de kapıların açık olduğunu söylediği hatırlatıldı.

öte yandan Dagens Nyheter da gelişmeyi manşetlerine taşıdı.

Haberde, Erdoğan’ın “İsveç, PKK ve diğer terör örgütlerinin yuvası oldu” sözlerine vurgu yapılırken, Türkiye’nin bu iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmadığı da belirtildi.

TÜRKİYE, RUSYA’YA YAKIN

Ülkenin fazla okunan gazetelerinden Aftonbladet de açıklamalara geniş yer ayırdı.

Haberde, “Türkiye, öteki NATO ülkelerine tarafından Rusya’ya daha yakın ve Ukrayna’nın işgalinden beri Batı ile Vladimir Putin aralarında denge politikası izlemeye zorlandı. öte yandan uzmanlara göre Erdoğan, net bir taraf tutmamak için aracılık önerdi” yorumu yapıldı.

Makalede hem Hırvatistan’ın da iki ülkenin NATO’ya katılmasına sıcak bakmadığı belirtilirken gazeteye konuşan kaynaklar ise Hırvatistan yönetiminin hafıza değiştirmeye başladığını aktardı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.