Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleriyle görüştü: Faaliyetlerini sonlandırın

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleriyle görüştü: Faaliyetlerini sonlandırın

Türkiye, İsveç ve Finlandiya heyetleri NATO karargahında Genel Sekreter Stoltenberg başkanlığında bir araya geldi. Görüşmeye Ankara namına Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal katıldı.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA’DAKİ TERÖR FAALİYETLERİ SONA ERDİRİLMELİ”

Görüşmenin gerisinde, Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile birlikte basın toplantısı aranjör Sözcü Kalın,Türkiye’nin endişelerinin ve beklentilerinin karşı taraflara dobra dobra iletildiğini söyledi. Kalın, PKK/ YPG, FETÖ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin faaliyetlerinin ve mevcudiyetlerinin sona erdirilmesine karşın beklentilerin açıklama edildiğini kaydederek, “Temel beklentimiz, Türkiye’nin milli güvenliğine korkutma teşkil eden bu terör örgütlerinin buradaki yapılanmasının, para toplama, adam devşirme, propaganda gibi faaliyetlerinin sona erdirilmesi.” dedi.

“MADRİD’DEKİ ZİRVE SON TARİH DEĞİL”

Türkiye’ye dönük tabanca ambargosu ve kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik beklentilerin de iletildiğini ifada eden Kalın, ” Madrid’de yapılacak olan NATO Zirvesi’nin bizim için bir son tarih veya dönüm noktası olmadığını, bu müzakerelerin devam edeceğini de bugün açıklama ettik.” diye konuştu.

“ERDOĞAN ÖNEMLİ KONULARI GÜNDEME GETİRECEK”

Kalın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de görüştüklerini, NATO Zirvesi’nin genel çerçevesini, küresel sınamaları, Rusya ile ilişkiler, Ukrayna savaşı, gıda güvenliği, enerji, siber emniyet gibi konuları ele aldıklarını aktardı. Türkiye’nin geniş bir coğrafyadaki kayda değer rolleri üzerine değerlendirme yaptıklarını belirten Kalın, Türkiye’nin, NATO Zirvesi’nin başarılı olması için hazırlıklarını yaptığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da doruk esnasında çoğu kayda değer konu ve başlığı gündeme getireceğini söyledi.

Türkiye, NATO'ya girmek isteyen İsveç ve Finlandiya'ya 3 terör örgütünün adını verip uyardı: Faaliyetlerini sonlandırın

“ÖNEMLİ OLAN MADDI ADIMLAR”

Kalın, NATO’nun bir güvenlik ittifakı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “İttifaka üye olmak isteyen ülkelerin NATO müktesebatını bire bir uygulayarak ve aza ülkelerin dile getirdiği emniyet endişelerini karşılamak suretiyle yol alabileceklerini her tarafta muhataplarımızla paylaştık. genel olarak açık ve cana yakın bir görüşme ortamı vardı. Bundan sonra da bu müzakerelerimiz devam edecek. Bundan sonraki adımların ne olacağı büyük oranda aleyhinde tarafın atacağı somut adımlara alt. Görüşme ettiğimiz birtakım metinler var, belli prensipler üzerinde yürüttüğümüz müzakereler var. Ama metinler dek kayda değer olanı da somut olarak sahada atılacak adımlar.”

“1 TEMMUZ’DA İSVEÇ’TE YENİ BİR YASA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

Kalın, terör örgütü PKK’nın İsveç’teki propagandasıyla ilgili bir soru üzerine, şunları kaydetti: “İsveçli mevkidaşlarımızla da bu konuda açık ve net bir şekilde konuştuk. Kendileri bu durumdan duydukları rahatsızlığı ifade ettiler. Maddi olarak bununla ilgili ne nesil adımlar atacaklarını da daima birlikte göreceğiz. Bize söylenen 1 Temmuz itibarıyla İsveç’te yeni bir terörle çaba yasasının yürürlüğe gireceği ve bu kapsamda da birtakım yeni adımların atılabileceği. Lakin bunları, bütünüyle spesifik manada ne olacağını, daima birlikte göreceğiz. Son yaşanan hadiseler, terör örgütünün burada paçavralarını belirli binalara yansıtmak suretiyle neredeyse İsveç devletini, NATO’yu tehdit edercesine, onlara meydan okurcasına ortaya koyduğu eylemler de aslında bu örgütün yıllar içerisinde burada nasıl bir mevcudiyet kazandığının bedensel bir göstergesi. Bir emniyet sorunu olarak PKK terör örgütü ve bununla ilgili yapılar, PYD/YPG gibi yapılara karşısında İsveç devletinin hemen adım atmasını biz natürel fakat bekliyoruz.”

“ATACAKLARI ADIMLARI DAIMA BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

Bunun, NATO’ya abone olmak isteyen bir ülkenin yerine getirmesi gereken mecburiyet olduğunu vurgulayan Kalın, terör örgütlerinin Avrupa’nın göbeğinde bu ülkeleri tutsak alırcasına faaliyette bulunmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Kalın, “Bununla ilgili umarım kendileri de tabloyu açık ve net bir şekilde görürler. Bu tür terör eylemlerinin, propaganda faaliyetlerinin, şiddete teşvik eylemlerinin, terörü romantize eden faaliyetlerin hiçbir şekilde ifade özgürlüğü ile toplanma özgürlüğü ile ilgisinin olmadığını da açık ve net şekilde görürler. Bu yönde kendileri adım atmaya hazırlandıklarını ifade ettiler. Ama natürel ama ben onlar adına bir şey söylemek istemem. Bununla ilgili atacakları adımları daima birlikte göreceğiz.” dedi.

“SÜRECİN SEYRİ ATILACAK ADIMLARA BAĞLI”

Kalın, NATO Zirvesi’ne 8 gün kaldığını hatırlatarak, İsveç ve Finlandiya’nın atacağı adımların ne değin süratli ve nitelikli olacağını izleyeceklerini söyledi. “Bundan daha sonra sürecin seyri ve hızı, bu ülkelerin atacağı adımlara emrindeki” diyen Kalın, şöyle devam etti: “Biz prensipte NATO’nun genişleme politikasına karşı olan bir ülke değiliz. Geçmişte 1999’dan beri ittifaka aza olan öteki ülkelerin adaylıklarını destekledik. Ama bu, ancak ve ama NATO müktesebatının bütün halinde uygulanması neticesinde laf konusu oldu. Ayrıca 1999 yılında NATO’nun üyelik süreciyle ilgili ortaya koyduğu birtakım ilkeler, prensipler ve prosedürler var. O tarihten bu yandan ittifaka üye olan tüm ülkelerde bu prosedürleri izlediler.”

“YUNANİSTAN 11 YIL MAKEDONYA’YI VETO ETTİ”

Yunanistan’ın Kuzey Makedonya’yı sadece ad meselesinden dolayı 11 sene her tarafında veto ettiğini andıran Kalın, ittifaka aza olmanın, açık sözlülük ilkesini değiştiren İsveç ve Finlandiya gibi iki ülke için kayda değer bir adım olduğunu vurguladı. Kalın, “Bu adım çerçevesinde şüphesiz onlar şu anda tehdit algılarını, güvenlik mimarilerini, bununla ilgili mevzuatlarını, hukuki düzenlemelerini gözden geçirecekler. Yeni yasalar çıkaracaklar. Bu çerçevede Türkiye’nin taleplerine dönük ve birtakım yasal düzenlemelerin yapılması, adımların atılması da sürecin mahiyeti gereği olması gereken şeylerdir. Bunları ne kadar kısa sürede yaparlarsa, ne dek kısa sürede adım atarlarsa süreç ona tarafından sürat kazanır, daha pozitif bir yönde ilerler, ivme kazanır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, NATO'ya girmek isteyen İsveç ve Finlandiya'ya 3 terör örgütünün adını verip uyardı: Faaliyetlerini sonlandırın

ÖNAL: TÜRKİYE’NİN BEKLENTİSİ DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal da Türkiye’nin beklentisinin davraniş değişikliği olduğunu, bunun için de bağlayıcı taahhütler ve fiziki adımlar görmek istediklerini bildirdi. Önal, “Bağlayıcı taahhütleri düşündüğümüzde bunu tercihen tescil altına alınacak taahhütler olarak düşünebiliriz ancak görüşme ettiğimiz konulardan bir adam başına bu.” dedi. Genel itibariyle görüşmelerin yapıcı ortamda sürdüğünü bildiren Önal, “Belirli bir miatla kendimize sınırlı görmüyoruz. Bu sürecin hızı, kapsamı, bu ülkelerden beklentilerimizi karşılama biçimlerine, hızlarına bağlı olacaktır. Yani bu, gerek bağlayıcı taahhütler bağlamında gerek atılacak bedensel adımlar bağlamında. Bunlar ne dek seri, ayrıntılı, nitelikli olursa işlem bu şekilde süratli olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.