Cumhurbaşkanının aslanları Dünya Aslan Günü’nde buzlu kokteylle serinliyor

Cumhurbaşkanının aslanları Dünya Aslan Günü'nde buzlu kokteylle serinliyor

Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilen aslanlar özel kokteylle besleniyor. Buzlu et kokteyliyle keza serinleyen keza de karınlarını doyuran aslanlar ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aslanlarına ev sahipliği yapıyor. Takriben 5 sene önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir tarafından armağan edilen 2’si kadınsı 4 aslan, hayvanat bahçesi ziyaretçilerinden yoğun ilgi görüyor.

CUMHURBAŞKANININ ASLANLARINA BUZLU KOKTEYL

Aslanların eksilen popülasyonuna dikkati çekmek için her sene Dünya Aslan Günü olarak kutlanan 10 Ağustos’ta, Gaziantep’te 40 dereceyi aşan sıcaklıktan bunalan Nil, Sultan, Sudan ve Sevakin isimli aslanlar buzlu et kokteyliyle serinliyor. Güneşin brülör sıcağından kaçarak kendileri için oluşturulan özel gölgeliğin altında yaz günlerini geçiren aslanlar bunaltıcı sıcakta buzlu kokteyliyle hem serinliyor ayrıca de karınlarını doyuruyor.

“SICAK HAVALARDA BUZLU KOKTEYL ÇOK HOŞLARINA GİDİYOR”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, Gaziantep Doğal Yaşam Parkında 4’ü dişi toplam 8 aslan bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a armağan edilen aslanların kendilerine emanet edildiğini aktaran Özsöyler, “Biz de onlara tüm hayvanlara olduğu gibi gözümüz gibi bakıyoruz. Aslanların azalan popülasyonuna uyarı çekmek için bugün Aslan Günü olarak kutlanıyor. Bu hayvanları kırmızı ve beyaz etle besliyoruz. Özellikle de yazın sıcağından bunaldıkları için etleri onlara dondurarak kokteyl halinde veriyoruz. Sıcak havalarda buzlu kokteyl onların fazla hoşuna gidiyor. Yazın jurnal 3.5 kilo, kışın ise 5.5 kilo et yiyorlar” ifadelerini kullandı.

“İNŞALLAH CUMHURBAŞKANIMIZIN ASLANLARINDAN YAVRU ALACAĞIZ”

Aslanın nesli koruma aşağıda olan bir hayvan türü olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Özsöyler, “Cumhurbaşkanımızın bize hediye ettiği aslanlardan daha sonra ziyaretçi sayımızda bir hayli arttı. Cumhurbaşkanımızın aslanlarını görmeye Gaziantep’e akın akın geliyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Bilhassa birbiriyle anlaşan kadınsı ve erkekleri ast yandan koyarak nesillerini devam ettirmelerini sağlıyoruz. Bize geldiklerinde 6 aylıklardı. hemen yaşları 5’i aştı. Cinsel olgunluğa da eriştiler. İnşallah Cumhurbaşkanımızın aslanlarından da yavru alacağız” diye konuştu.

(Muhammet Abdulkadir Esen – İHA)

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir