Deprem uzmanı, Kuşadası depremi sonrası uyardı: Bu faylar 6,8 büyüklüğünde deprem üretebilecek potansiyelde

Deprem uzmanı, Kuşadası depremi sonrası uyardı: Bu faylar 6,8 büyüklüğünde deprem üretebilecek potansiyelde

Felaket ve Acele Şart Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde bulunan bilgiye takriben, merkez üssü Kuşadası Körfezi olan, saat 06.24’teki 5 büyüklüğündeki depremden önce saat 06.18’de benzer yerde 3,8 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Keza 5 büyüklüğündeki depremin peşinde saat 09.30’a değin merkez üssü bu körfez ve körfeze yakın İzmir’in Menderes ilçesi olan, büyüklükleri 1,1 ila 2,7 aralarında değişen 33 yer sarsıntısı oluştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Zelzele Araştırma ve Tatbik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, DE bu sabah saatlerinde Kuşadası Körfezi’nde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremle ilgili konuştu. Sözbilir, 30 Ekim 2020’de 6,6 büyüklüğünde yaşanan depremden daha sonra bölgedeki gerilimin artçı yer sarsıntısı aktivitesiyle sürdüğünü belirtti.

“6,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREMLER ÜRETEBİLECEK GÜÇTE”

Sisam Adası ile Gümüldür aralarında fazla sayıda deniz altı fayı bulunduğunu aktaran Sözbilir, “Bu faylar Gümüldür fayı ve Efes fayı ile benzer. Her iki fay da diri fay sınıfında değerlendirilmelerine rağmen uzun dönemden beri yıkıcı yer sarsıntısı üretmiyordu. Bu faylar 5,7 ile 6,8 büyüklüğü arasında değişen depremler üretebilecek potansiyele sahip.” diye konuştu.

“2020 İZMRİ DEPREMİNİN DEVAMI NİTELİĞİNDE”

Sözbilir, merkez üssü Seferihisar açıkları olan ve 117 kişinin hayatını kaybettiği 30 Ekim 2020’deki 6,6 büyüklüğündeki depremden sonra bölgedeki gerilimin 10 bine varan artçı zelzele aktivitesiyle sürdüğünü kaydederek, “Bu yer sarsıntısı de 30 Ekim 2020’deki depremin tetiklediği depremlerden.” değerlendirmesinde bulundu.

Sabah Kuşadası Körfezi açıklarında ufak çaplı çok sayıda yer sarsıntısı yaşanmasının da fayların birbirini tetiklemesinden kaynaklandığını dile getiren Prof. Dr. Sözbilir, yaşanan tüm depremlerin, facia öncesi alınması gereken tedbirleri akıllara getirdiğini aktardı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir