Deprem uzmanı uyardı: Malatya, 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki depremle karşı karşıya kalabilir

Deprem uzmanı uyardı: Malatya, 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki depremle karşı karşıya kalabilir

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi bununla birlikte zelzele uzmanı olan Doç. Dr. Övünç Onat’tan Malatyalılar için korkutan yer sarsıntısı uyarısı. Doç. Dr. Onur Onat, Malatya’nın, Pütürge ve Erkenek segmentlerinin kırılmasıyla birlikte 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki zelzele riski ile aleyhinde karşıya olduğunu belirterek, büyük kasaba merkezinde önemli manada çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

“PÜTÜRGE VE ERKENEK SEGMENTLERİNDE 7.2’LİK BİR DEPREM OLABİLİR”

Malatya’nın Doğu Anadolu fay hattına fazla yakın olduğuna uyarı çeken Doç. Dr. Iftihar Onat, “Malatya Doğu Anadolu’nun en önemli geçiş güzergahlarından bir her birine fakat şöyle bir talihsizliği var, Doğu Anadolu fay hattına da fazla yakın. Doğu Anadolu fay hattının da Pütürge ile Erkenek segmentinin tam birleştiği noktada bulunmakta. Malatya’yı bekleyen iki tehlikeli zelzele senaryolardan biri Pütürge segmentinde kırılmamış olan kısmın kırımı bu durumda 6.6 büyüklüğünde bir zelzele olabilir. Özelliklede Sincik başlangıç noktasında yer alan Erkenek segmentin de kırılmasıyla da yapılan hesaplamalara tarafından maksimum 7.2 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı riski Malatya’yı beklemektedir. Doğu Anadolu fay hattı ikâmetgâh yerlerine 20, Malatya merkeze 40 kilometre mesafede yer almaktadır. Bir deprem senaryosunda maalesef 0.15 G ila 0.3 G aralarında bir zelzele ivmesi beklenmektedir. Bu ivmede 7 ila 10 şiddetinde bir yer sarsıntısı üretebilir” dedi.

Bir ilimiz diken üstünde! Her an 7.2 büyüklüğünde deprem olabilir

“BÜYÜK KASABA MERKEZİNİN ELDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”

Kent merkezinde ancak yapısal durumun elden geçirilerek akademik çalışmaların yapılması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Övünç Onat, “Malatya, Doğu Anadolu fay hattının iki segmentinin birleştiği bir noktada bulunmaktadır ast bu bir risktir. İnsan hayatını etkileye bilecek mesafe 20 kilometreye dek düştü. 20 kilometre insanların yaşam merkezlerinin başladığı nokta. Malatya merkezi düşünecek olursak, 40 kilometre mesafede buda fazla ciddi tahribat yapabilecek düzeyde. Özellikle Malatya merkezin elde geçirilmesi ve akademik çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Bir ilimiz diken üstünde! Her an 7.2 büyüklüğünde deprem olabilirDoç. Dr. Onur Onat

“PROJEYİ SUNDUK”

Bu bağlamda biz bir sene önce manâlı bir adım attık. ‘FBG-2021-2566: Malatya’daki Tarihi Eserlerin Operasyonel Modal Analizi ve Sismik Performans Değerlendirmesi’ başlığıyla bir proje sunduk. Üniversitemizde projemize değer vererek gereksinim duyulan cihazları almamızı sağladı. Gerek, Büyükşehir Belediyesi gerek Battalgazi Belediyesi’nin bizlere çok değerli destekleri olmuştur. Bu anlamda Belediye Başkanlarımız ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.