DEVA lideri Ali Babacan SADAT için ne dedi?

DEVA lideri Ali Babacan SADAT için ne dedi?

Gaziantep’te düzenlenen partisinin birincil mitinginin arkasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan; Kılıçdaroğlu’nun SADAT’a ziyareti ve iddiaları hatırlatılarak SADAT’a bakışının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

“SADAT açıkçası benim iyi bildiğim bir kurum değil. Yani kuruluşu zaten 2012 diye biliyorum. Benim zaten kopuş sürecim… Artık bir lahza önce başımıza bir iş gelmeden üçünü dönemi tamamlayıp gidelim dediğimiz dönemler. bundan başka güvenlik konusu olduğu için, MGK’da gündeme gelmiş bir şey yok. Ben MGK toplantılarına 8 yıl katıldım Dışişleri ve Başbakan Yardımcılığı dönemlerimde.”

“İSTER İSTEMEZ SORU İŞARETLERİ VAR”

SADAT’la ilgili “anladığım kadarıyla yaptığı iş niteliğinde de zaten epey bir mahrem konuları çalışıyor” diyen Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

” Türkiye içinde de olsa, dışarıda da olsa, mesele emniyet olunca, kamuoyu gözü önünde yürümüyor. Böyle olunca da ister istemez soru işaretleri, şüpheler olabiliyor.

Bizim elimizde böyle fiziki bir doküman, rapor öyle bir şey yok SADAT’la ilgili. Ama ola ki de öteki partilerin elinde vardır, bilemiyorum. Devlet aslında hukuk devleti olsa, fiilen Türkiye içinde de açık havada da milletlerarası hukuku ve bizim iç hukukumuzu önemseyen bir devlet olsa, bunlardan korkmamak gerekli.”

“İNSANLAR ÜRKÜYOR OLABİLİR”

SADAT sözde kuruluşların diğer ülkelerde de olduğunu hatırlatan Babacan, Türkiye’nin hemen bir hukuk devleti olmadığı iddiasında bulundu ve şu vurguyu yaptı:

“Yani anayasanın, yasaların hiç de önemsenmediği bir yönetim tarzı var. Böyle bir kurum, diğer taraftan hukuk tanımayan bir idare. Bunları alt yanlamasına koyduğunuzda ister istemez insanlar ürküyor olabilir. Ama böyle kati bir evrak, delil olmadan da suçlamak…Bilemiyorum. Lakin eminim fakat sayın Kılıçdaroğlu bu iddialarda bulunduğuna tarafından, illaki bizde olmayan data evrak elinde olmuş olabilir.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.