Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bankaların emekli promosyonlarıyla ilgili ‘caiz değil’ açıklaması geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bankaların emekli promosyonlarıyla ilgili 'caiz değil' açıklaması geldi

Türkiye’de emekli maaşlarına yüzde 42, 35 oranında zam yapılmasının peşinde bankalar da emeklilerin maaşları kendi bünyelerinden almaları için kıyasıya bir rekabete başladı. Az Daha her gün bankalar kadar duyurulan promosyonların toplam tutarı 7 bin 500 TL’ye kadar çıktı. Promosyon furyasının arkasında başlayan yeni ağız dalaşı ise “Bu paralar caiz mi?” sorusuyla ilgili oldu. Diyanet İşleri, çok merak edilen bu soruyu yanıtlandı.

“FAİZ ŞÜPHESİNDEN BAŞTAN SONA UZAKTAN DEĞİLDİR”

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’ın haberine tarafından; Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Banka promosyonu caiz midir?” sorusuna yanıt verdiği yanıtta şu ifadelere yer verdi: “Bankaların, ulus ya da özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar kadar maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize bütün olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de bütünüyle uzakta değildir. Bu itibarla, esas ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis gereksinim sahibi fakirlere vermeleri uygun olur.”

“ASIL İHTİYAÇ SAHİBİ EMEKLİLERDİR”

Türkiye Emekliler Derneği Ankara Şube Başkanı Fahri Iravul ise emeklilerin herkesten çok daha pozitif ihtiyaç sahibi konumunda olduğunu söyledi. En Az ücretin aşağı emekli maaşı alan milyonlarca insan olduğunu andıran Iravul, “Belli Başlı gereklilik sahibi olan emeklilerdir” dedi.

“Promosyonu almayın, gereksinim sahibine verin” gibi bir girişim doğru olmadığını savunan Iravul, “Diyanet bir soru üzerine bu cevabı vermiş. Diyanet bu fetvayı vermeden önce bir aynaya baksın. İnsanları tasarrufa özendirme eden Diyanet daha şimdiden bütçesinden bilmem ne dek para harcamış. Önce bir kendine baksın sonradan emekliye bu parayı almasın desin” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir