Dolar/TL kuru yatay seyrediyor! İşte son durum…

Dolar/TL kuru yatay seyrediyor! İşte son durum...

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının arkasında 17,96 seviyelerinde operasyon görüyor.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,4 üstünde 17,9466’dan tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının ardındaki saat 10.50 itibarıyla önceki kapanış seviyesine kadar yüzde 0,1 artışla 17,9620’den işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 azalışla 18,4940’tan, sterlin/TL yüzde 0,2 layık kaybıyla 21,8730’dan müşteri buluyor.

Dolar endeksi, dün 104,6 ile takriben bir ayın asgari seviyelerini test etmesinin arkasında bugün 105’in hemencecik üstünde dengelendi. Avro/dolar paritesi de yüzde 0,2 azalışla 1,0290’dan işlem görüyor.

ABD’de temmuzda Alıcı Fiyat Endeksi’nin yıllık yüzde 8,5 ile beklentilerin aşağıda artmasının arkasından dün de Üretici Fiyat Endeksi yüzde 9,8 artarak tahminlerinin gerisinde kaldı.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin beklentilerin aşağıda gelen enflasyon verilerine karşın 75 baz puanlık faiz artışına kapıyı açık bırakan açıklamalarıyla piyasalarda dalgalı bir seyir izlendiğini söyledi.

Yatırımcıların, verilerin Fed’in “şahin” duruşunu etkileyip etkilemeyeceğini anlamaya çalıştığına sinyâl eden analistler, mevcut fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında yüzde 65 ihtimalle 50 baz puan faiz artırımına gitmesinin beklendiğini, 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalinin ise yüzde 35 seviyesinde bulunduğunu bildirdi.

Analistler, merkez bankası yetkililerinin açıklamaları ve açıklanan her türlü verinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirterek, data gündeminde bugün Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin öne çıktığını ifade etti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir