Dolar/TL, yeni günde 17,28 seviyesinden işlem görüyor

Dolar/TL, yeni günde 17,28 seviyesinden işlem görüyor

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanış seviyesinin yüzde 1,3 üstünde 17,22’den tamamladı. Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının gerisinde 17,27’den operasyon görüyor.

EURO VE STERLİNDE SON DURUM

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,3 yükselişle 17,59’dan, sterlin/TL yüzde 0,50 değer kazancıyla 20,65’den tip buluyor.Dün açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Haziran’da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları, bankanın yüksek enflasyonun devam etmesi halinde para politikasında “daha kısıtlayıcı” olabileceğini gösterirken, bu şart doları öteki para birimleri karşısında destekledi. Tehlikesiz liman olarak gelişen dolar talebi sonrası dolar endeksi 107,3’le 30 Ekim 2002’den bu yanlamasına en yüksek seviyeye çıkarken, şu sıralarda yüzde 0,2 azalışla 106,9 seviyesinde bulunuyor.

RESESYON BEKLENTİLERİ SÜRÜYOR

Fed’in şahin politikalarını kavgacı şekilde devam ettirebileceğine dikkat çekici eden FOMC tutanakları sonrası güçlenmeye aralıksız dolar karşısında son 20 yılın en düşüğü olan 1,0162’ye gerileyen avro/dolar paritesi yeni günde 1,0200 seviyesinden alıcı buluyor. Analistler, resesyon beklentilerinin ve endişelerinin bambaşka dinamiklerle doları öteki para birimleri karşı desteklediğini belirtirken, özellikle yarın ABD açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Veri gündeminde ise bugün yurt içinde para ve banka istatistikleri, yurt dışarıya ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ADP özel sektör istihdamı ve dış ticaret dengesi verilerinin öne çıktığını aktaran analistler, teknik açıdan dolar endeksi için 105’in yardım, 106,8’in üzerinde devamlılık sağlanması halinde ise 107,5’in dayanıklılık konumuna geldiğini bildirdi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.