Dolar yeni güne yükselişle başladı! 17,36 seviyelerinde işlem görüyor

Dolar yeni güne yükselişle başladı! 17,36 seviyelerinde işlem görüyor

Dün bakımlı bir bantta yatay hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,03 üstünde 17,3420’den tamamladı.

EURO VE STERLINDE SON DURUM

Dolar/TL, bugüne ise yükselişle başlamasının gerisinde saat 10.20 itibarıyla yüzde 0,1 artışla 17,3610’dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,09 azalışla 18,3010’dan, sterlin/TL yüzde 0,3 düşüşle 21,2090’dan satılıyor. Dolar endeksi, dün yüzde 0,3 değer kaybederek 104,2’den kapanmasının ardından bugün yatay seyrediyor. Avro/dolar paritesi ise önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,20 aşağı 1,0550’de dengelendi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün ABD Senatosunda yaptığı para politikası raporu sunumunda, Banka’nın temmuz sonrası için politikalarının gelecek makroekonomik verilere kadar toplantıdan toplantıya kararlaştırılacağını söyledi. Gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar arayacaklarını vurgulayan Powell, “Aralıksız faiz artışlarının yerinde olacağını öngörüyoruz.” dedi. Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrası yatırımcıların istikamet arayışının sürdüğünü ifade ederek, enflasyon ve resesyon arasında kesik kesik endişelerin döviz piyasalarında da oynaklığın sürmesine niçin olduğunu söyledi.

GÖZLER FAİZ KARARINDA

Bugün yurt içinde gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildiğini gösteren analistler, Powell’ın ABD Kongresi’nde bugün de devam edecek para politikası raporuna ilişkin sunumu ve ardından vereceği mesajların da izleneceğini kaydetti. Analistler, data gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD’de haftalık işsizlik başvuruları ve ödemeler dengesinin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan dolar endeksi için 105 ve 105,8 seviyelerinin direnç, 103,9’un ise destek olarak izleneceğini bildirdi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.