Donald Trump’ın malikanesi basan FBI’ın nükleer silahlarla ilgili gizli belgeler aradığı öne sürüldü

Donald Trump'ın malikanesi basan FBI'ın nükleer silahlarla ilgili gizli belgeler aradığı öne sürüldü

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’da yer alan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları göre düzenlenen baskınla aranmıştı.

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ GİZLİ BELGELER ARANMIŞ

Washington Post’un, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin hatalı kesimlerin eline geçme konusunda derin endişe duyduğu nükleer silahlarla ilgili dar data taşıyan belgelerin Trump’ın malikanesinde olduğuna inandıkları belirtildi.

TRUMP, “ALDATMACA” OLARAK NİTELENDİRDİ

Haberde, ilgili kaynakların, FBI ajanlarının bilhassa ne tür data taşıyan belgeler aradığı, bilgileri bulunan laf konusu nükleer silahların ABD’ye veya diğer uluslara ait olup olmadığı ya da Trump’ın evinde yapılan aramada bu konuda herhangi bir belge bulunup bulunmadığı hususunda detay vermediği aktarıldı.

Trump’ın ise meydana çıkan haberlere karşın bu sabah yaptığı açıklamasında, nükleer silah meselesini bir “aldatmaca” olarak nitelendirdiği ve FBI’yı böyle bir şeyin olduğunu gösterecek herhangi bir data sunmadan “kanıt yerleştirmekle” suçladığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın Florida’da bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları tarafından düzenlenen baskınla aranmıştı. Trump, yazılmış açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki güzel evim Mar-A-Lago su anda kuşatma aşağıda, büyük bir FBI ajanı grubu tarafından dominant yapılıp işgal edildi, bu milletimiz için karanlık bir zamandır. Daha önce hiçbir ABD başkanının başına böyle bir şey gelmedi.” ifadelerini paylaşmıştı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten pozitif süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu delil toplandığı haberlere yansımıştı.

ABD Hak Bakanı Merrick Garland de dün bu konuda ilk kere izah etme yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üstüne olayın daha net anlaşılması için Yargı Bakanlığının arama emri ve el konulan malzemelerle ilgili gizliliğin kaldırması talebiyle Florida alan mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

Trump da bugün yaptığı açıklamada, arama emrinin kamuoyu ile paylaşılmasına karşısında olmadığını belirtmişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir