Düğününden kalan 4 bileziğini satıp 1 inek alarak hayvancılık işine giren kadın 5 milyon liralık servet sahibi oldu

Düğününden kalan 4 bileziğini satıp 1 inek alarak hayvancılık işine giren kadın 5 milyon liralık servet sahibi oldu

Muratpaşa ilçesinde yaşamış 43 yaşındaki 3 çocuk sahibi Fatma Öncel, 15 sene önce evde canı sıkıldığını ve aile bütçesine desteklemek istediğini söyleyip hayvancılık işine girmek istedi. Polis memuru eşinden olumlu yanıt bölge Öncel, düğününden kalan 4 bileziğini dönemin parasıyla 2 bin 500 liraya satıp 2 bin 400 liraya inek, 100 liraya da hayvanını besleyecek yem aldı.

20 DÖNÜMLÜK ARAZİDE 5 MİLYONLUK SERVETİN SAHİBİ OLDU

İlk başlarda inek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, zamanla polis memuru eşinin desteğiyle de inek sayısını 20’ye değin çıkardı. İneklerini doyurmak için bir de tarla kiralayan Öncel, buraya ektiği darı harmanıyla hayvanlarını beslemeye başladı. daha sonra tavuk ile keçi de beslemeye başlayan azimli kadın, 15 senenin peşinde 170 büyükbaş, 150 küçükbaş hayvanın sahibi oldu. Kurban bayramlarında kurbanlık, jurnal süt ve yumurta satışlarıyla servetine servet katan Öncel, 20 dönümlük arazide kurulu 5 milyonluk servetin sahibi oldu.

Evde canı sıkılan kadın, hayvancılık işine girip 5 milyon liralık servet sahibi oldu

“SAĞLIĞIM EL VERDİĞİNCE BU İŞİ YAPACAĞIM”

Galibiyet hikayesini anlatan Fatma Öncel, hayvancılığı sevdiği için ev hanımlığını bırakıp böyle bir işe girdiğini söyledi. Şuanda toplamda 350’ye yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvanının olduğunu aktaran Öncel, “Şuan hayvan fiyatları yükseldi ve satacak olursam 5 milyon liraya yakın para ediyor. Birisi için 10 milyon lira verseler gerçi bu işi bırakmam. Sağlığım el verinceye dek bu işi yapacağım” dedi.

“JURNAL 700-800 KİLO SÜT ÇIKIYOR”

Bu sene girdi maliyetleri arttığı için kurbanlık satışlarının yükseldiğini ve bunun hayvan fiyatlarına yansıdığını gösteren Öncel, “Fakat gerçi satış yapıyorum. Küçükbaşlardan adaklık veriyorum, sütten ve yumurtadan kazanıyorum. Şuan sadece sütten kazanıyorum. Günde 700-800 kilo süt çıkıyor. Perakende satmak yapıyorum. Sütün kilosunun 10 liradan veriyorum” ifadelerini kullandı.

Evde canı sıkılan kadın, hayvancılık işine girip 5 milyon liralık servet sahibi oldu

“ÇOCUKLARIMDAN DAHA POZITIF HAYVANLARIMLA İLGİLENİYORUM”

Öncel, mesai saatinin olmadığını da sözlerine ekleyip şunları söyledi: “Benim saatim yok. Sabahtan 5’te işçilerle birlikte kalkıyorum. Onlar akşam evlerine gidiyor, ben gece saatlerine değin çalışıyorum. Gece 2-3’te hayvanların doğumuna bile kalktığım oluyor. Kuvvet kalmadığım sürece, buzağıları kendim doğurtuyorum. Çocuklarımdan daha fazla bunlarla ilgileniyorum. Bütün günümü onlarla geçiriyorum. Kıskanıyorlar ama onlar da hayvancılığı seviyor. Hayvancılığa bedel verilsin, tarım bitmesin. Hayvancılığı bırakmasınlar.”

“BÖYLE OLACAĞINI EVVELDEN SÖYLESELER İNANMAZDIM”

Başarılı iş kadının eşi Saadettin Öncel ise, eşinin bu kadar ilerleyebileceğine kendisinin de inanamadığını belirterek, “Daha önce polis memuruydum. Şuan emekliyim. Doğudan buraya tahinimiz çıktığında, eşimin canı çok sıkılıyordu. Kastetmek istediğini söyledi. ‘İnek alayım’ dedi, önce gülüp geçtim. Sonradan anapara için bilezikleri sattı. Kendine buzağı olan bir inek aldı. İlk başlarda küçümseniyordu ama kar ettikçe inek sayısını arttırmaya başladı. Ben de maaşım ve zamanımla yardım vermeye başladım. Böyle olacağını önceden söyleseler, inanmazdım. Hayaldi hakiki oldu.” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.