Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinde Uçak güven tazeledi

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinde Uçak güven tazeledi

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Idare Heyeti Başkanlığına Hayrettin Uçak baştan seçildi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin seçimli klasik genel komite toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda yapıldı. 4 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren mevcut Idare Heyeti Başkanı Hayrettin Uçak’ın hazırladığı mavi liste, kullanılan 193 oyun tamamını alarak güven tazeledi.

Yoğun katılımın olduğu genel kurulda Divan Başkanlığını Fatoş Duygu Erdoğan yaptı. Divan katipleri ise Kültürlü İnan ve Esin Güleç oldu.

Hayrettin Uçak, genel kurulda yaptığı konuşmada, 4 takvim tahsis süresinde gerçekleştirdikleri icraatları anlatarak, “4 yıl önce yeniden bu kürsüde tüm üyelerimize ‘Ben değil biz olacağız’ sözünü vererek yola çıkmıştık. Geçen süre içerisinde bir galibiyet elde edilmişse bu uğraş ve başarının mimarı sizlersiniz” dedi.

Uçak, toplam 31 aza firmanın katılım sağladığı, Ticaret Bakanlığınca yüzde 75 finans desteği olan URGE projelerindeki çalışmaları ve eğitim süreçlerini tamamladıklarını da söyleyerek, “Pandemi döneminde ortaya meydana çıkan problemleri çözmek için var gücümüzle çalıştık. ‘Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz Projesi’ ile bölgemizin pestisit haritasını çıkardık. Bugün fazla önemli verilere sahip durumdayız. Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ‘Gönüllü Son Hasat Projesi’ ile gönüllü gençleri tarım ile tanıştırdık, topladığımız ürünleri gereksinim sahibi ailelere ulaştırdık. Bölgemizdeki üreticilerin kullanması için tuzak alımları yaparak üreticilerimize dağıttık. Üyelerimizin önemli sorunlarını çözmek, sektörümüzü daha ileri seviyelere taşımak için Bakanlarımız ve üstteki düzey bürokratlarımızdan randevular aldık, toplantılara katılım sağlayarak görüşlerimizi dile getirdik” diye konuştu.

Pandemi döneminde çoğu sanal fuara katıldıklarını, sektörel ticaret heyetleri düzenlediklerini anlatan Hayrettin Uçak, sözlerine şöyle devam etti: “Pandemide herkesin bu sektörde olmaz dediği sanal pazarlamanın öncüsü olduk. Yiyecek birliklerimiz kadar yürütülen ulusal katılım fuarları, Turqualty projeleri gibi etkinliklerde yer aldık. Sahada kullanılmak üzere, birliğimize yeni bir vasıta satın aldık. Kurutulmuş vişne ihracatı için ABD’de gevşemiş olan anti damping davasının, bizim takibimizle lehimize sonuçlanmasını sağladık. Evvelden kaybedilmiş olan dava, bizim takibimiz ile kazanılmış oldu. Bizler bu faaliyetleri gerçekleştirirken en manâlı gayreti siz değerli üyelerimiz gösterdiniz. hiç durmadan ihracatımızı artırdık ve cumhuriyet tarihimizin ihracat rekorlarını kırdık. 765 milyon olan ihracatımızı 1 milyar 212 milyon dolar seviyelerine ulaştırdık.”

Yeni dönemdeki projelerini de açıklayan Uçak, “3. Kuşak Tarım Girişimciliği Eğitim Programını hayata geçirdik, 6 haftalık eğitimler ile gençlerimize bilinçli tarım konusunda eğitimler vermeye başladık. Birlik merkezimize ‘Alo İhracat’ hattı kurarak; üyelerimizin sorularına, doğru ve anlaşılması mümkün bir şekilde yanıt almasını sağlayacağız. İhracatçılarımızın şu lahza en kayda değer sorunları olan, C-Şeker arz sorunu, yüksek çözümleme ücretleri, Rusya Federasyonuna inceleme sıklığı, marketlerdeki denetleme uygulamaları, sanayicilerimizin kullanmış olduğu katı yakacak ihtiyacının karşılanmaması, Rusya Federasyonu’nun ruble ile ödeme yapması, ülkemiz bankalarının Rus rublesini kabul etmemesi, bu sorunları en kısa sürede süre çözüme ulaştırmak için çalışmalarımıza tez devam etmekteyiz” diye konuştu. – İZMİR

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinde Uçak güven tazeledi
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinde Uçak güven tazeledi
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinde Uçak güven tazeledi

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.