EGM, Marmaris’teki yangınla ilgili paylaşımları mercek altına aldı!

EGM, Marmaris'teki yangınla ilgili paylaşımları mercek altına aldı!

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün çıkan orman yangınıyla ilgili sosyal medyada binlerce paylaşım yapıldı. Ünlü komedyen Şahan Gökbakar da yangının gerisinde birbirini izleyen paylaşımlar yaparak hükümete “Uçaklar nerede?” sorusunu yöneltti. Gökbakar’ın paylaşımlarından daha sonra “Şahan” ismi kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. “Allah belanı versin Şahan” etiketi altında kullanıcılar binlerce yorumda bulundu. Güvenlik Genel Müdürlüğü de yapılan paylaşımları mercek altına alarak paylaşımda yer alan hesapların manâlı bir kısmının bot hesaplar olduğunu tespit etti.

“DEZENFORMASYON FAALİYETLERİ YÜRÜTÜLÜYOR”

Marmaris’te meydana gelen orman yangınıyla ilgili EGM’den yapılan açıklamada, sosyal ağ platformlarında yapılan paylaşımların yangına müdahale edilmediği, otellere alan başlatmak için çıkarıldığı ve sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı belirtildi.

“KABAHAT UNSURU İÇEREN PAYLAŞIMLARIN KULLANICILARI TESPİT EDİLDİ”

Açıklamada, kamuoyu üstünde panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bot hesaplar yoluyla yayıldığı aktarılarak, “Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve halkın bir kesimini öteki bir kesimi aleyhine düşmanlığa ya da kin beslemeye alenen kışkırtma eden, insanlar arasında nefret edilen şey ve panik yaratmak nedeniyle içerik üreten hesaplar hakkında egzersiz yapılmış olup, kabahat unsuru içerikli paylaşımda yer alan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır” ifadeleri kaydedildi.

Emniyet, Marmaris'te yangına ilişkin yapılan paylaşımların ardından harekete geçti! Şahan detayı dikkat çekti

22 BİNDEN POZITIF HESAPTAN PAYLAŞIM YAPILDI

Yangınla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine karşın yapılan çalışmalarda, Marmaris etiketi kullanılarak 22 bin 787 öbür hesaptan paylaşım yapıldığı, bu hesapların yüzde 59.42’sinin bot hesaplar olduğu aktarıldı.

Emniyet, Marmaris'te yangına ilişkin yapılan paylaşımların ardından harekete geçti! Şahan detayı dikkat çekti

ÇOĞU HESABIN BOT HESAP OLDUĞU BELİRLENDİ

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “‘Orman’ kelimesi kullanılarak 16 bin 31 ayrı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 67.38’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Yanan’ kelimesi kullanılarak 17 bin 235 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 56.1’inin bilgisayarlar kadar yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Uçaklar’ kelimesi kullanılarak 3 bin 571 ayrı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 71.74’ünün bilgisayarlar göre yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

ŞAHAN KELİMESİ DİKKAT ÇEKTİ

‘Şahan’ kelimesi kullanılarak 10 bin 723 öbür hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 57,14’ünün bilgisayarlar kadar yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. ‘Otel’ kelimesi kullanılarak 5 bin 709 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 54.55’inin bilgisayarlar kadar yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.”

Emniyet, Marmaris'te yangına ilişkin yapılan paylaşımların ardından harekete geçti! Şahan detayı dikkat çekti

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.