Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında fiyat istikrarı vurgusu öne çıktı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında fiyat istikrarı vurgusu öne çıktı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, saat 11.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanlığı Taktik ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

“EK BÜTÇE SÜRECİYLE İLGİL HUSUSLARIN ÜZERİNDE DURULDU”

Buluşma sonrası yapılan yazılmış açıklamada; son dönemde yaşanan gelişmeler kapsamında Türkiye ekonomisine ilişkin genel görünüş ve beklentilerin yanı sıra yılın geri kalan dönemi için ulus maliyesine karşın öngörülerin değerlendirildiği, ilave bütçe süreci ile ilgili esas hususların üstünde durulduğu aktarıldı.

‘GIDA ENFLASYONUNA KARŞI ATILACAK ADIMLAR ELE ALINDI”

Açıklamada; küresel ölçekte yaşanan gıda tedarik zincirlerindeki aksamalar ve yüksek fiyat artışlarından kaynaklı sorunların dikkate alındığı belirtilerek, “Son dönemde küresel ölçekte gıda arz zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek fiyat artışları kaynaklı sorunlar da dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım ürünleri başta olmak üzere talep güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin tedbirler ve gerçekleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Erken Uyarı Sistemi’nin çıktıları da göz önünde bulundurularak yiyecek enflasyonuna karşın atılması gereken adımlar ele alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

EKK Toplantısı sonrası açıklama: Fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin tedbirler değerlendirilmiştir

“ÖNCEKİ TOPLANTININ SONUÇLARI GÖZDEN GEÇİRİLDİ”

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi gibi uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler ayrıntılı şekilde görüşülmüştür. Laf konusu uygulamaların yurt içindeki üretim kapasitesini artmak ve ara mallardaki ithalata bağımlılığı azaltmak suretiyle büyümeye ve cari işlemler dengesine sağlayacağı katkının artırılmasına yönelik incelemeler üzerinde durulmuştur. Son olarak, daha önceki EKK toplantılarında alınan kararların tatbik sonuçları gözden geçirilmiş; bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımlar tartışılmıştır.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.