Elektrikli otomobillere ÖTV düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlandı! İşte indirim sonrası yeni fiyatlar

Elektrikli otomobillere ÖTV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayınlandı! İşte indirim sonrası yeni fiyatlar

Devlete Ait Gazete’de paylaşılan yeni düzenleme ile birlikte elektrikli arabalar için ÖTV düzenlemesi yürürlüğe girdi. Vasıta fiyatları için yeni standart 160 kW olarak belirlenirken, ödenti oranları da buna kadar düzenlendi. Karar sonrasında motor gücü 160 kW’ı ve matrahı 700 bin TL’nin altında olan elektrikli araçların ÖTV’si yüzde 10 olacak.

MATRAHI 750 BİN TL’Yİ GEÇEN ARAÇLARDA YÜZDE 60 ÖTV UYGULANACAK

Yeni karara kadar ayrıca motor gücü 160 kW’ın altında, ama matrahı 700 bin TL’yi aşan araçlarda yüzde 40 ÖTV uygulanacak. Motor gücü 160 kW’ı geçen ve matrahı 750 bin TL’nin altında kalanlarda yüzde 50, son olarak hem motor gücü 160 kW’ı hem de matrahı 750 bin TL’yı geçen otomobillerde yüzde 60 ÖTV uygulanmaya başlanacak.

KONA VE KÜÇÜK COOPER’IN ÖTV’Sİ DÜŞECEK

Yeni ÖTV düzenlemesi ile birlikte Türkiye pazarındaki birkaç modelde ciddi ucuzlamalar olacak. Çinli üreticilerden Skywell ET5 ve Seres 3’ün yüzde 10’luk dilime gireceği hesaplanıyorken, her iki modelde de 300 bin TL’den fazla indirim bekleniyor. Hyundai Kona ve KÜÇÜK Cooper SE de ÖTV’si düşen modellerden olacak.

YENİ ÖTV KARARI ORTA SEGMENT ARAÇLARI ETKİLEDİ

Elektrikli araçlara karşın yeni ÖTV kararının çoğunlukla orta segmentteki araçları etkilediğini söylemek muhtemel. Üstteki seviye Jaguar I-Pace, Mercedes-Benz EQE ya da Mercedes-Benz EQA gibi modeller keza matrah ayrıca de motor gücünden dolayı benzer vergi dilimine (yüzde 60) emrindeki olacak. Daha önce Şubat ayında alınan kararla motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerden yüzde 10 oranında ÖTV alınıyordu. Motor gücü 85 kW ile 120 kW aralarında kalan elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW’ı geçen elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı da yüzde 60 olarak belirlenmişti. Keza geçtiğimiz gün ortaya çıkan habere göre, yerli araba TOGG için özel bir vergilendirme yapılacak.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.