Erdoğan 10 günde iç ve dış ilişkiler açısından iki kritik görüşmeye katılacak! İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu da masaya yatırılacak

Erdoğan 10 günde iç ve dış ilişkiler açısından iki kritik görüşmeye katılacak! İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusu da masaya yatırılacak

Hesaplı gelişmeler, savaş ve politika ayrıca dünyada hem ülkemizde yoğun bir gündeme niçin oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu gündeme ilişkin iki önemli programa hazırlanıyor.

SUUDİ VELİAHT GELİYOR

Türkiye açısından kritik öneme sahip iki diplomatik temas önümüzdeki 10 gün içerisinde art arda gerçekleşecek. Bunlardan ilki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4,5 sene aradan sonradan geçtiğimiz nisan ayı sonunda Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin peşinde 22 Haziran’da Türkiye’ye gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ziyareti olacak.Erdoğan’ın ziyaretiyle canlanan ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak ziyarette, ekonomi alanında manâlı anlaşmalara imza atılması bekleniyor.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN BAŞVURUSU, NATO ZİRVESİ’NDE GÖRÜŞÜLECEK

İkinci manâlı temas ise İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvurusunun da görüşüleceği NATO Zirvesi olacak. Tepe, 28-30 Haziran tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenecek. Zirvede İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılım başvurusu görüşülecek. Türkiye, bu iki ülkenin özellikle İsveç’in terör örgütü PKK’ya desteklerinden dolayı atılan adıma olumlu bakmadığını belirtmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oluşturacağı temaslar ve açıklamalara gözler çevrilirken Erdoğan’ın fazla sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili mülâkat yapması planlanıyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.