Erdoğan, Putin’in tahıl gemileri hakkında,

Erdoğan, Putin'in tahıl gemileri hakkında,

22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşik Milletler arasında ‘Tahıl ve Gıda Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi’ belgesi imzalandı. Bu kapsamda Ukrayna’daki savaştan nedeniyle bölgede kalan tahıl gemileri, Türkiye’nin öncülüğünde Odessa limanından ayrılmaya başladı.

“RUSYA, ‘BİZDEKİLERE NE ZAMAN ARACILIK EDECEKSİNİZ?’ DİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Soçi’de Rus lider Putin’le görüşmesinin ardından, bütün dünyanın yakından peşine düşüp takip ettiği sevkiyat süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Avrupa’nın istikrar ve güvenliği için Türkiye’nin yeri apaçık. Bu rolümüzü küresel tahıl krizinin çözümünde öncü olarak bir kez daha gösterdik. İstanbul’dan geçen Razoni kuru tartma gemisi sahiden bir ilkti. Bunun arkasında bu şekilde sırada olan 20 civarında gemi var. Hepsinden öte, hemen Rusya diyor oysa ‘Bizim ciddi manada çıkabilecek hazırlığımız var, gücümüz var. Bizdekilere ne süre arabuluculuk edeceksiniz?’ İlgili bakanlıklarımız, birinci derecede de Ticaret Bakanlığımız bu işlerin derhal sorumlusu olduğu için bu konuda çabuk çalışıyorlar. Hele hele burada imzayı attıktan sonradan sorumluluğu daha da artmış vaziyette.” dedi.

“DEDİKODU DOLAŞTIRIYORLAR”

Türkiye’nin başarısının bazı kesimlerce hazmedilemediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rusya diyor ki ‘Benim malım fazla pozitif. Örneğin asgari 40 milyon ton ben hemen mal çıkarabilirim.’ Natürel arada kara kediler var, güya Türkiye gemileri durdurmuş gibi dedikodu dolaştırıyorlar. Böyle bir şey yok. Tersine, ilk gemi nasıl Lübnan’a gittiyse, bu cins gemilerin hepsi bizim üzerimizden gitmeleri gereken ülkelere ulaşmaları için yola revan olacaklar. Bunun aracılığını da Türkiye en hoş şekilde ortaya koyacak. İstanbul’daki sözleşmeyle sağladığımız o başarıyı bundan sonradan da devam ettireceğiz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.