Eski Almanya Başbakanı Schröder’den Türkiye’ye övgü dolu sözler: Arabuluculuk girişimini iyi buldum

Eski Almanya Başbakanı Schröder'den Türkiye'ye övgü dolu sözler: Arabuluculuk girişimini iyi buldum

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Moskova’da geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardındaki bugün yayımlanan Stern dergisine görüşme verdi.

Kremlin’in “münazara edilmiş çözüm” istediğini belirten Schröder, “Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafta martta İstanbul’da olduğu gibi bir bahis yaklaşımı vardı. Türkler, şu anda tahıl sevkiyatına ilişkin müzakerede oldukları gibi çok yardımcı oldular. Tahıl anlaşması ilk başarıdır. Ola Ki bu yavaş yavaş bir ateşkese dönüştürülebilir.” değerlendirmesinde bulundu. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı sona erdirmek için iki tarafın da tavizler vermesi gerektiğini vurgulayan Schröder, “Ukrayna’nın olası tavizlerini evvelden ‘Rusya’nın dikte ettiği bir barış’ olarak karalamak büyük bir hatadır.” ifadesini kullandı.

“ARABULUCULUK GİRİŞİMİNİ İYİ BULDUM”

Schröder, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki çabasına da dikkati çekerek “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir aracilik girişimini iyi buldum.” şeklinde konuştu.

Eski Şansölye Schröder, Amerikalıların desteği olmadan “müzakere edilmiş bir çözümün” olmayacağını kaydetti. Schröder, Rusya Devlet Başkanı Putin’e niçin mesafe koymadığına ilişkin soruya, “Ben savaşı kınadım, bunu biliyorsunuz. Oysa kişisel olarak Vladimir Putin’e mesafe ayarlamak doğrusu birilerine menfaat sağlar mı?” yanıtını verdi.

KUZEY AKIM 2’NİN KULLANILMASINI İSTEDİ

Rusya’nın Kuzey Eğilim 1 doğal gaz boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatını azaltmasına ilişkin değerlendirmede de bulunan Schröder, “Kremlin’in gaz akışını kısmak için herhangi bir siyasi açıklaması değil. Bu daha fazla iki tarafta olan teknik ve bürokratik bir sorun. Suçu da birbirine atıyorlar.” diye konuştu.

Schröder, Almanya’daki gaz arzındaki güç durumun önüne geçmek için Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının kullanılmasını önerdi. Bu boru hattının tamamlandığına dikkat çekici eden Schröder, “Kuzey Eğilim 2’yi kullanmak istemiyorsanız sonuçlarına katlanmak zorundasınız.” ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 22 Şubat 2022’de, Rusya’nın ayrılıkçı iddiaya göre Donetsk Irk Cumhuriyeti ve Luhansk Millet Cumhuriyeti’ni tanımasının peşinde Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecinin durdurulması talimatını vermişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.