Ev kiralarındaki fahiş artış ile ilgili son gelişme! Bakan Nebati’den kritik açıklama geldi

Ev kiralarındaki fahiş artış ile ilgili son gelişme! Bakan Nebati'den kritik açıklama geldi

Define ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, gayrimenkul sektöründe klasik dışı fiyat artışlarına karşın kapsamlı bir çalışma başlatıldığını duyurdu.

“KONUYU MERCEK ALTINA ALDIK”

Bakan Bitkisel, “Gayrimenkul sektöründeki alışılmış dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız” dedi.

“TALEP TALEP DENGESİNİ BOZANLAR TESPİT EDİLİYOR”

Bakanlıkça açıklanan, konuya ilişkin yapılan incelemeler ise şöyle:

“Emlak duyuru siteleri vasıtasıyla gayrimenkul sektöründe fiyat artışı ve enflasyona sebep olan etkenlerin belirleniyor. Yapay fiyat artışı yaparak talep istek dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri içten demeç etmeyen kişiler ve firmalar saptama ediliyor.

“SAHA DENETİMLERİNE DE BAŞLANDI”

Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen reel ve tüzel kişiler hakkında zorunlu operasyon başlatılması için ilgili kurumlara bilgiler iletiliyor. Gayrimenkul sektöründe etkinlik gösteren ve ülke çapında gayrimenkul ilanı veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analizi ile birlikte yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlanıldı. Çalışmalar neticesinde, emlak piyasasında spekülasyon yaratan, ev satışlarından elde ettiği gelirini açıklama dışı bırakan veya yetkisiz beyanda yer alan, ilk kez tapu harcı almak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişi ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi.”

BAKAN KURUM: EV FİYATINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI

Ülke tarihinin en büyük sosyal ev kampanyası için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın detaylarını eylül ayında açıklayacağı projelerle, keza bakımlı gelirli vatandaşların konut sahibi olması, ayrıca de yeni arzın devreye girmesiyle kira ve konut fiyat artışının dizginlenmesi hedefleniyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, eylülde açıklanacak dev sosyal ev projesiyle ayrıca bakımlı gelirlilerin konut sahibi olacağını ayrıca de piyasaya çıkan yeni ev arzı ile fiyatların gerileyeceğini belirtmişti.

Bakan Kurum, “Sosyal konutlar yapılınca belli olun ama gayrimenkul fiyatları düşecek. Bu projeyi duyurmamızla birlikte düşüşe geçmeye başladı. Hem kiralar keza de gayrimenkul fiyatları düşecek” ifadelerini kullanmıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir