EYT’liler için mutlu son! Bakan Bilgin tarihi açıkladı

EYT'liler için mutlu son! Bakan Bilgin tarihi açıkladı

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin çözüm trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, önceki gün AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. EYT düzenlemesindeki beklentilerini anlatan EYT Platformu üyeleri, dün de Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alim ile bir araya geldi.

“GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ”

Heyette bulunan Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı ve EYT Platformu Üyesi Mehmet Ali Çelik, “Önceki gün YARGI-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu ile görüştük, desteklerini aldık. Hem, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Belirlenmiş Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldik. Biz de EYT içerisinde yer alan, stajından Aylık Bağlama Oranına (ABO), bayan doğum borçlanmasından Senet-Kur prim borçlanmasına değin tüm konuları anlatarak bu işin çözümünü dile getirdik. Görüşmelerimiz çok olumlu geçti” dedi.

KESİN ÇÖZÜM İÇİN ARALIK AYINI İŞARET ETTİ

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmeyi de anlatan Çelik, “EYT Platformu olarak, Bakan Bilgin’e mağduriyetlerimiz anlatıldığı ayrıntılı dosyamızı sunduk. Sayın Alim, basında çıkan formüllerin hiçbirinin masada olmadığını ve kendilerinin herhangi bir açıklaması bulunmadığı halde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Bu konuda 3 milyon şahsiyet bir mağdur kesimin olduğunu, bunların 2 milyonunun 4A statüsünde, kalan 1 milyon kişinin de diğer statülerde olduğunu belirtti. Çözüm noktasında ise sürecin bir noktaya geldiğini ve bilhassa bütçe görüşmeleri sonrasında EYT’nin masaya yatırılıp konunun taraflarıyla görüşüldükten sonra çözüme kavuşturulacağını açıklama etti. Bakan Bey, aralık ayı içerisinde elbette konunun çözüleceğini dile getirdi. Bakan Alim’in sözleri, EYT’liler için bir müjdedir. EYT, iktidarın gündeminde ve aralık ayı içinde çözüleceği ortada” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE NE DEK EYT’Lİ VAR?

Türkiye’de lahza itibariyle 4,5 milyon EYT’li bulunuyor. Beklenen yasanın çıkması ile birlikte 1 milyon kişinin ise emekli olması bekleniyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir