EYT’nin tarihi belli olmuştu! Şimdi de emeklilik formülü ortaya çıktı

EYT'nin tarihi belli olmuştu! Şimdi de emeklilik formülü ortaya çıktı

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) ve bu nedenle henüz emekli olamamış vatandaşların ilgiyle beklediği süreçte sona yaklaşılıyor. Bu yılın sonuna içten tamamlanması planlanan çalışmalar tamamlandığında kroki, Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Alim kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

İLK YIL MALİYETİ 110 MİLYAR LİRAYI BULABİLİR

Yüz binlerce insan heyecan içerisinde EYT çalışmasını beklerken, düzenlemenin hazineye ne kadara mülk olacağı ise merak ediliyor. Takriben 5 milyon kişinin faydalanması beklenen çalışmada, bütün vatandaşların benzer anda emekli olamayacağı öngörülüyor. Masada 3 formül tutulurken EYT’nin birincil yılında hazineye maliyetinin ise; 90-110 milyar lirayı bulacağı tahmin ediliyor.

1 MİLYON KİŞİ YARARLANABİLECEK

Türkiye Gazetesi’nin haberine kadar belirlenecek modelde, emekli almak için yıl ve prim gününü yüklenmek gerekiyor. Mesela, emeklilikte zaman şartı 25 yıl olarak alındığında; kişi, 25 yılı doldursa bile prim gününü doldurmamış olabiliyor. Aynı şekilde, 1999’un eylül ayı öncesinde işe giren kişinin de 25 yılı dolmamış kabul ediliyor. bu nedenle emeklilik zamanı, 2024’ü bulabiliyor. Bu kapsamda EYT’de emekliliklerin topluca değil, parça parça gerçekleşmesi laf konusu oluyor. Dolayısıyla düzenlemeden ilk etapta şartları taşıyan takriben bir milyon kişinin yararlanması öngörülüyor. Vazgeçilen primlerle birlikte EYT’nin ilk yılında hazineye 90-110 milyar lira arası bir maliyet getirmesi bekleniyor.

3 FORMÜL GÜNDEMDE

Uzmanlar, EYT’lilerin bir kısmının baştan çalışacağını veya emekli olanların yerine yeni istihdamlar ile vazgeçilen primin bir kısmın yeniden kazanılacağını ve prim için borçlananların ödemelerini hesaba katarak bu maliyetin daha da düşeceğini hesapladı. Bu çerçevede, yükün aydan aya hem kademelendirileceğini hem de düşeceğini belirtti. Uzmanlar söz konusu yükü “katlanılabilir” olarak nitelendirdi.

FİNLANDİYA MODELİ: Masadaki birincil seçenek, aylıklardan bir miktar kesinti yapılarak herhangi bir yaş şartı aranmaksızın 1999 öncesi işe girenlerin emekli edilmesi. Bu formülde aylıklardan yüzde 2-3 kesinti yapılıyor ve emekliliğin önü açılıyor. Bu model daha önce Finlandiya’da uygulanmıştı. Finlandiya, sonradan bu modelden vazgeçmişti.

YAŞIN DÜŞÜRÜLMESİ MODELİ: EYT’de bir öteki seçenek de emeklilik yaşının düşürülmesi. Erkeklerin ve kadınların emekliliğinin 2-3 yaş dek öne çekilmesini öngören formül de konuşuluyor. Uzmanlar ise bu seçeneğin öbür bir EYT sorunu ortaya çıkaracağını, şimdikinden öbür olarak yalnızca yaşa takılanların, yaş aralığının değişeceğini değerlendiriyor.

1999 FORMÜLÜ: 8 Eylül 1999 öncesi işe giren kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yılı ve prim gününü doldurmuş olanların, ilk elden emekli edilmesi ise bir öteki alternatif. Uzmanlar, bu formülün en uygulanabilir metot olduğunu açıklama ediyor.

EYT PROBLEMİNİN KAYNAĞI NE?

8 Eylül 1999 öncesi işe girmiş olanlar için emeklilikte yaş şartı aranmıyordu. O dönemde sene ve prim gününü dolduran emekli olabiliyordu. daha sonra emeklilik için aşamalı olarak yaş şartı getirilmişti. Bu da EYT sıkıntısını ortaya çıkarmıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir