FBI ajanları, Donald Trump’ın evinde Macron ile ilgili gizli dosyalar buldu

FBI ajanları, Donald Trump'ın evinde Macron ile ilgili gizli dosyalar buldu

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinde yaptığı aramada, bazıları çok dar olarak etiketlenen 20 kutudan artı eşyayı ele geçirdi. Pazartesi günü Trump’ın Florida’daki evinde arama yapan FBI ajanları, bazıları fazla kuytu olarak işaretlenen toplamda 11 set kuytu evrak ele geçirmenin yanı sıra bir takım öğelerin savunma bilgileriyle ilgili olduğunu ortaya koydu.

MACRON’LA İLGİLİ DOSYALAR DA ELE GEÇİRİLDİ

Kaynaklara kadar, 11 farklı bakımlı belge setinden 4’ünün fazla bakımlı olarak 3’ünün sıcacık olarak işaretlendiği belirtildi. FBI ajanları tarafından Trump’ın evinde yürütülen arama emrine kadar Trump, Casusluk Yasası’nı ihlal etmiş olabileceği üzerine, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesiyle ilgili ek tüzükler için cezai soruşturma altına alındı. Trump’ın mülkünden elde edilen belge envanteri arasında bir dizi resim ve el yazısıyla yazılı not ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmnuel Macron ile ilgili materyalleri içerdiği belirtildi.

“MILLI GÜVENLİĞİMİZ İÇİN RİSK”

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, Mar-a-Lago’da yer alan sıcacık belgelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Raporlar doğruysa ve bu belgeler arasında yer alıyorsa, hükümetimizin sahip olduğu en yüksek düzeyde gizli bilgilerden bazıları bu departmanın ve FBI’ın niçin böyle bir adım attığı hakkında fazla şey açıklayacaktır” dedi. Schiff, “FBI’ın daha önce bu belgeleri güvenli bir yere götürmeye çalıştığı anlaşılıyor, oysa Trump iyice işbirliği yapmadı. Böyle bir sınıflandırmaya ait bilgilerin güvenli olmayan bir yerde bulunması her gün milli güvenliğimiz için bir tehlike oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

TRUMP “BELGELERİN YAYINLANMASINA KARŞI ÇIKMAYACAĞIM” DEMİŞTİ

FBI, bu hafta başlarında Trump’ın Florida’da yer alan Mar-a-Lago’daki mülküne etken yaparak arama emrinin soruşturmanın Casusluk Yasası’nın ihlallerini içerdiğini belirtmişti. ABD Sulh Yargıcı Bruce Reinhart tarafından verilen ve Başsavcı Merrick Garland göre onaylanan arama emri, FBI ajanlarına, Casusluk Yasasını ve Müdahale Etme Yasasını ihlal ettiğine dair kanıt oluşturabilecek materyallere el yatırma yetkisi vermişti. Trump dün yaptığı bir açıklamada, belgelerin yayınlanmasına aleyhinde çıkmayacağını söyleyerek, “Belgelerin yayınlanmasına aleyhinde çıkmayacağım. Bu belgelerin derhal yayınlanmasını özendirme ederek bir adım daha ileri gidiyorum” demişti.

Öte yana Florida’daki yargıç, Trump’ın konut baskınında kullanılan arama emrini kaldırdı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir