Fransa’da hükümet 30 yıldan bu yana ilk kez mecliste salt çoğunluğu sağlayamadı

Fransa'da hükümet 30 yıldan bu yana ilk kez mecliste salt çoğunluğu sağlayamadı

Fransa’daki genel seçimlerin ikinci turunda lokal saatle 08.00’de başlayan oy verme işleminin sona ermesinin ardından yayınlanan 4 sandık çıkış anketine tarafından hükümet 30 yıldan bu yandan ilk önce Milli Meclis’teki salt çoğunluğu elde edemedi.

MACRON SALT ÇOĞUNLUĞU ELDE EDEMEDİ

Ifop, OpinionWay, Elabe ve Ipsos göre yapılan sandık çıkış anketlerine tarafından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM), Horizons (Ufuklar) ve Demokrasi Hareketi (MoDem) partilerinden oluşan Ensemble (Birlikte) ittifakının mecliste salt ekseriyet için gereken 289 sandalyeyi kazanamadığı ve 200 ile 260 aralarında sandalye kazanması bekleniyor.

LE PEN’İN PARTİSİ 100 SANDALYE KAZANABİLİR

Solcu Jean Luc Melenchon’un liderliğindeki LFI, Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Parti (PS) ve Komünist Parti’den (PCF) oluşan “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakının 149-200 arası, aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi Ulusal Cephe’nin 80-100 arası sandalye kazanması bekleniyor.

FRANSA’DA SİYASİ FELCE NEDEN OLABİLİR

Söz konusu seçimin tahminlere göre sonuçlanması Fransa’da siyasi felce neden olması hatta seçimlerin tekrarlanmasına niçin olacak bir siyasi kararsızlık dönemi başlatabilir. Macron seçimlerdeki ikinci tur öncesi yaptığı açıklamada, “Hiçbir şey dünyadaki düzensizliğe Fransız düzensizliğini eklemekten daha kötü olamaz” demişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.