Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir’den verilen cezaya tepki: Karar kesinleşirse bu cani 14 yıl 4 ay sonra topluma yeniden karışmış olacak

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir'den verilen cezaya tepki: Karar kesinleşirse bu cani 14 yıl 4 ay sonra topluma yeniden karışmış olacak

Muğla’da Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i (27) boğduktan sonradan varile koyup yakan Cemal Metin Avcı’nın (32), ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek ve kasıtlı olarak öldürme’ suçundan yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme haksız tahrik indirimi ile cezayı 23 yıla indirdi. Duruşmada tutuksuz sanıklar kardeş Mertcan Avcı, anne Ayten Avcı, baba Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verildi.

“PROFESYONEL KATİLLİK MÜESSESİ OLUŞTU”

Pınar Gültekin davasında kararın açıklanmasından daha sonra Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir CNN TÜRK’te şu açıklamalarda bulundu; “Bu hileli kışkırtma meselesi Türkiye’de kadın cinayetleri ile ilgili fazla kötüye kullanılan bir kurum. Gerçekten kanun koyucunun amacı bu yok ancak son 15 yılda biz bunu görüyoruz. Bir profesyonel katillik müessesi oluştu. Cinayetin öncesini tasarlayan, sonrasını tasarlayan, yargılamada nasıl ifade vereceğini ezberleyen. Fazla tipik bir tezahürü var. Düşünün ancak maktuleyi önce boğmaya çalışıyor, daha sonra diri diri odunla yakıyor. Bu cani devamında yakıt döküp yakıyor, üstüne beton döküyor nehre atıyor. eş zamanlı olarak telefonu 4 parçaya ayırıyor. Suç delillerini gizlemeye karşın suç delillerini öbür yerlere atıyor.

“3 AŞAMALI BİR HAKSIZ TAHRİK SAVUNMASI VAR”

Mahkeme aşamasına baktığımızda ise 3 aşamalı hileli tahrik savunması var. Soruşturma aşamasında şöyle söylüyor, ‘Benim evli olduğumu öğrendi benden menfaat temini vardı o yüzden öldürdüm.’ Daha Sonra kovuşturma evresinde bir mektup yazıyor cezaevinden. Diyor ancak,’ Benim hemcinslerimle görüntülerimi çekti, beni uyuşturdu. Fayda temini vardı, o yüzden öldürdüm.’ diyor. Sonradan mahkeme başlıyor çapraz sorguda soruyorum ama niye öldürdünüz? ‘Ben konuşmaya götürmüştüm tahvil evine. Çantasından bıçağı çıkardı bir anda kendimi korumaya çalıştım. Bıçak kolumu yaraladı böylece panikledim bu yüzden öldürdüm. Bıçak çekmeseydi öldürmeyecek miydiniz diyorum. ‘Hayır öldürmeyecektim’ diyor. Dosyaya bakıyorum bıçak yok, adli tıp hekimine göre bıçak yaralanması yok.

“ABD’DEN ANDROID TELEFONUN ŞİFRESİ GELDİ”

ABD’ye yazı yazıldı. Pınar Gültekin’in telefonundaki mesajlar, görüntüler, video var mı? Android telefonun şifresi geldi. Bahsi geçen video değil, Whatsapp mesajı değil. Aleyhinde yanda bunu sunamıyor. Hiçbir delile desteklenmeyen kerameti kendinden menkul hileli kışkırtma iddiasını mahkeme fantastik şekilde uyguladı. Bizatihi kendi içinde 3 defa çelişen bir haksız kışkırtma iddiası, karşı taraf hiçbir evrak sunamıyor fakat davalı ifadesine kutsiyet atfedilerek mahkemece böyle bir tatbik yapıldı.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir: Karar kesinleşirse bu cani 14 yıl 4 ay sonra cezaevinden salınacakGültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir.

“CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA İTİRAZ EDECEĞİZ”

Geldiğimiz noktada böyle bir garabet karara açıldı. Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz edeceğiz. Duruşma savcının mütalaasına uymayıp aksine bir karar verdi. Başsavcılık bu karara itiraz edecek biz de itiraz edeceğiz. Mahkemenin kararının garabet olduğunu düşünüyoruz. İstinafın bu kararı kaldıracağını düşünüyoruz. Mahkeme delillerin gönderildiğini söylemiyor. Türkiye’de ne eyvah ki otomatik uygulanıyor. Çok manâlı bir indirim nedeni… Whatsapp mesajı sunamıyor, görüş kayıtları sunamıyor, görünüm değil, video değil, mesaj yok, bıçak yok ortada. Adli Tıp raporu var ortada. Neye göre hileli kışkırtma indirimi uygulandığını bilemiyoruz. Nasıl böyle bir karar verdiğini tahayyül edemiyoruz. Yanlış mutlaka bir yerden döner. ardına kadar çaba edeceğiz. Mahkemenin böyle bir karar vereceğini bizler ön görmüştük. Reddi hâkim başvurusunda bulunmuştuk, 3 defa reddedildi. HSYK’ya şikâyet ettik, diğer ne yapabiliriz? Hiçbir tasarrufta bulunulmadı ve hukuk garabeti kararı verildi.

“KARAR KESİNLEŞİRSE 14 YIL DAHA SONRA SALIVERİLECEK”

Biz şimdi hukuk devleti gereği olarak hak arama özgürlüğümüzü kullanacağız. Hukuki yollara başvuracağız. İstinaf ve yargı aşamaları dahil ardına kadar adaletin tecellisi ve gerçeğin ortaya çıkması için bir mücadele içinde olacağız. Düşünebiliyor musunuz? 23 yıl hapis cezası bölge kasten öldürmeden bu fail bu karar kesinleşirse 14 sene 4 ay sonra cezaevinden salıveriliyor. Şartla salıverme ve denetimli serbestlik tedbiri uygulandıktan sonradan. Bu cani bu karar böyle kesinleşirse 14 yıl 4 ay sonra topluma yeniden karışmış olacak. Gerçekte biz bu çarşambanın gelişini salıdan öngördük. Yargılamanın safhası esnasında 3 defa aile mahkemeye güvenmediğini, bu mahkemeden adalet çıkmayacağını hakkaniyet tesis edilmeyeceğini söyledi. Biz de söyledik ve reddi hâkim istedik. Dedik; ‘Sizi reddediyoruz.’ Ama reddi hâkim taleplerimiz reddedildi. Hakimle ve Savcılar Kurulu’na bu mahkemeyle ilgili şikâyet dilekçesi verdik. İnceleme, soruşturma oradan hiçbir sonuç çıkmadı. Biz zaten bu mahkemenin yargı ve hakkaniyet tesis edemeyeceğini taayyün ediyorduk. Dolayısıyla geldiğimiz noktada böyle bir garabet karara imza atıldı. Biz bu karara Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz edeceğiz.

“İSTİNAF MAHKEMESİNİN BU HUKUKSUZ KARARI KALDIRACAĞINI UMUT EDİYORUZ”

Yalnızca biz değil Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da itiraz edecek. Çünkü Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı duruşma savcısı meslektaşımız ayrıca Mert Can Avcı ayrıca de Cemal Metin Avcı ile ilgili mahkûmiyet mütalaası verdi ve ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi. Diğer 4 sanık için de kabahat delillerini saklama, yok etmeden 5 yıla kadar hapis istedi. Mahkeme savcının mütalaasına uymadı. Tersine bir karar verdi. Bize göre garabet mahiyetinde bir karar verdi. Şimdi hem başsavcılık makamı bu karara itiraz edecek, mütalaasına aykırı karar verildiği için ayrıca de biz bu karar itiraz edeceğiz. İstinaf mahkemesinin bu hukuksuz kararı kaldıracağını, yargı ve ulus vicdanını rahatlatacak bir karar ihdas edeceğini umut ediyoruz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.