Gültekin Uysal, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda KKTC’den sporcu olmamasını eleştirdi

Gültekin Uysal, 5. İslami Dayanışma Oyunları'nda KKTC'den sporcu olmamasını eleştirdi

Gültekin Uysal, bugün Konya’da açılışı yapılan 5. İslami Dayanışma Oyunları Organizasyonu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) vekil olmamasını eleştirdi.

SAKIN, İKTİDARA TEPKİ GÖSTERDİ

Gültekin, sosyal ağ hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Ağustos 1991’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nda ‘gözlemci üye’ statüsü kazanan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, teşkilata aza ülkelerin dahil olduğu, bizim konut sahipliği yaptığımız ve 1980’de İzmir’de temsil edildiği İslami Dayanışma Oyunları’nda bugün tek bir sporcu ile temsilcilik edilmiyor.

AKP iktidarı, devletimiz ve milletimiz nazarında ‘milli mesele’ olarak görülen bir varlık, adalet ve yargı sorununu, ‘Kıbrıs Sorunu’nu tekrar bir iç politik malzeme olarak değerlendiriyor. İktidara geldiği gün ‘toprak vermeyi zeka düşünebiliriz’ diyen AKP, 2003-2004’te olduğuna benzer şekilde Kıbrıs Türklüğünün yargı ve varlık mücadelesini bir taraftan AB ile ilişkilerine bir taraftan da Türkiye kamuoyunda başlattığı iddiaya göre ‘yerli milli’ politikaya araç ediyor.

Bugün ilk önce Kapalımaraş’ın açılması meselesi almak üzere Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili her sorunu ‘yerli ve milli’ söylemlere araç gereç ediyor. Sonuç Olarak bugün en temelde ‘tanınma’ sorunu yaşayan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, konut sahibi olduğumuz ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci aza olduğu bir birliğin organizasyonunda temsilcilik edilmiyor. Sormazlar mı; sen tanımıyorken kim tanısın?”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir