Gümüşhane Başsavcılığı’na atanan Tuba Ersöz Ünver, Türkiye’nin ilk başörtülü kadın il başsavcısı oldu!

Gümüşhane Başsavcılığı'na atanan Tuba Ersöz Ünver, Türkiye'nin ilk başörtülü kadın il başsavcısı oldu!

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi ile birlikte 5 bin 426 etken ve savcının ödev yeri değişti. Eskişehir, Kocaeli, Kayseri’nin de aralarında bulunduğu 33 ile yeni başsavcılar atandı.

İLK BAŞÖRTÜLÜ İL BAŞSAVCISI

Kararname ile birlikte Konya Beyşehir Başsavcısı olan Tuba Ersöz Ünver Gümüşhane başsavcısı oldu. Ünver, il başsavcılığına atanan ilk başörtülü savcı olarak tarihe geçti. Gümüşhane’nin yeni Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver ayrıca Türkiye’nin keza Gümüşhane’nin birincil başörtülü bayan İl Cumhuriyet Başsavcısı olurken aynı zamanda Gümüşhane’nin de birincil kadın Başsavcısı olma unvanını aldı.

Tuba Ersöz Ünver

GÜMÜŞHANE’YE 14 HAKİM VE SAVCI ATANDI

Gümüşhane’de Merkez, Kelkit, Torul ve Şiran ilçelerinde bulunan toplam 4 Adliye’deki 17 egemen ve savcı başka şehirlere giderken, 14 dominant ve savcı da Gümüşhane’ye atandı. Kararname ile Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Veli Ecir İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı olurken Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bayram Meşhur de Niğde Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi Başkanı olarak atandı.

KADIN İL BAŞSAVCISI SAYISI 2’YE ÇIKTI

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına atanırken, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

TUBA ERSÖZ ÜNVER KİMDİR?

Tuba Ersöz Ünver, HSK 2020 Ana Kararnamesindeki değişiklikle Okumuş Nazilli Savcılığı’ndan Konya Beyşehir Savcılığı’na getirildi. Ünver, 19 Haziran 2022’de yayımlanan yaz kararnamesiyle birlikte il başsavcılığına terfi etti. Daha önce Beyşehir Başsavcısı olan Tuba Ersöz Ünver, HSK’nın kararnamesiyle Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi. Ünver, böylelikle il Cumhuriyet Başsavcısı olan ilk başörtülü bayan savcı olma unvanına sahip oldu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.