Güneydoğu Anadolu’da bulunan petrol sonrası 5 ilde daha çalışma başlatıldı!

Güneydoğu Anadolu'da bulunan petrol sonrası 5 ilde daha çalışma başlatıldı!

Türkiye’de son dönemlerde petrol, petrol gibi yakacak kaynaklarının bulunması için yürütülen yoğun çalışmalarda sıralı gelen müjdeler ile Adıyaman, Batman ve Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin gibi petrol yataklarının bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yeni rezerv heyecanı yaşanıyor.

ALAN HALKI HEYECANLI

Şanlıurfa ve Diyarbakır’da son yıllarda yeni açılan petrol kuyuları ve Adana Ceyhan’daki üstü betonla kapatılan kuyudan petrol saptama etmesi üzerine umutlanan alan halkı, tüm Anadolu’da bitmiş araştırma çalışması yürütülerek bölgedeki petrol yataklarının tespit edilmesini istiyor.

TANKERLERLE HATAY’A TAŞINIYOR

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde alan halkı takriben yarım asırdır yürütülen petrol arama ve kuyu açma çalışmalarında Fırat Havzası olarak da ifade edilen Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman üçgeninde bulunan takriben 300 kuyudan petrol çıkarıldığını ileri sürerken günlük yaklaşık 20-30 tanker ham petrolün rafinerilerde işlenmek üzer Hatay’a taşındığını belirtiyor.

Kapatılan kuyularda petrol bulunması Güneydoğu halkını heyecanlandırdı! 5 ilde daha yeniden çalışma yapılmasını istiyorlar

KAPATILAN 50-60 KUYU DAHA VAR

Alan genelinde 50-60 adet üstü beton ile kapatılan kuyu bulunduğunu da söyleyerek, bu kuyularında aktif ayla geçirilmesini beklediklerini kaydetti.

“GÖZLERİMLE GÖRDÜM, ŞARIL ŞARIL PETROL AKTI”

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı şirketinin 1986 yılında Gaziantep ve Adıyaman’da yürüttüğü arama faaliyetlerinde çalıştığını belirten Gaziantepli Ahmet Ateşli, Gaziantep’in Araban ilçesi ile Adıyaman’ın Besni arasında yer alan 4 farklı noktada petrol bulunduğunu ve tatmin edici seviyede olmadığı gerekçesiyle üzerinin beton ile kapatıldığını kaydetti. Adana’nın Ceyhan ilçesinde yıllar önce kapatılan kuyularda 1 milyar dolar layık petrol rezervi keşfedilmesi ile heyecanlandığını anlatan Ateşli, Gaziantep ve Adıyaman’da yürüttüğü petrol arama çalışmaları esnasında önemli rezervler keşfedildiğini vurguladı. TPAO’nun 1986 yılındaki çalışmalarında işçi olarak tayin yaptığını paylaşan Ateşli, “Bizim petrol bulduğumuz yerlerin üzeri kapatıldı. Hiçbir egzersiz yapılmadı. Biz oradaki rezervlerin çıkarılarak Türkiye’ye kazandırılmasını bekliyorduk. Araban’daki çalışmalarda yerden petrol çıktığını gözlerimle gördüm. Şarıl şarıl petrol aktı. Oranın üstü de kapatıldı. Kahta’nın aleyhinde bin 500 metre yükseklikte bir noktada daha bulduk. Hiçbir çalışma yürütülmedi. Hatta çalışmalardan sonra bize ikramiye verildi. Biz niçin ikramiye verildiğini sorduğumuzda çalışmalarda petrol bulunmasından dolayı ikramiye verdiklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

Kapatılan kuyularda petrol bulunması Güneydoğu halkını heyecanlandırdı! 5 ilde daha yeniden çalışma yapılmasını istiyorlar

“BULUNAN REZERVLERİN ÜSTÜ KAPATILDI”

Kendisinin katıldığı çalışmaların üzerinden 35 sene geçmesine karşın tek bir adımın atılmadığını sözlerine ekleyen Ateşli, “Bulduğumuz yerlerin hepsinin üstü kapatıldı. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Hatta benim ilk SGK teşebbüs TPAO üzerinden oldu. O dönem verdikleri SGK kayıt belgesini hala saklarım. Başımızdaki Türkiye düşmanı rezervleri kapattı. Her kapatılan yer için ‘Burada bir şey değil’ diyorlardı. Nasıl bir şey yok. Hepsinin üzeri betonla kapatıldı. Adana’da yaşanan durumun aynısı bu bölgeler içinde olabilir. Zaten arama yaptığımız bölgelerin kayıtları hala duruyordur. TPAO tekrardan bu noktalara bakmalı” dedi.

Araban’da 1990’lı yıllarda petrol arandığını ve aramalarına çalışmalarına şahit olduğunu söyleyen Erol Sülüker, “Adana Ceyhan’da bulunan petrol ile heyecanlandık, gururlandık. Burada tekrar araştırma yapılıp, bu kuyuların etkin ayla geçirilmesini açlık ediyoruz” diye konuştu.

MALATYA’DA KEZA PETROL AYRICA DOĞAL GAZ

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Malatya’nın Akçadağ ilçesinde petrol ve doğalgaz heyecanı yaşanıyor. Bölge halkı 50 sene önce bin 200 metre rakımda petrol araması yapıldığını ve açılan yaklaşık15-30 arası kuyunun üzerinin beton ile kapatıldığını bahis etti. Aramalarda doğalgaz da bulunduğunu kaydeden bölge halkı, Akçadağ ilçesine tabi Ilıcak Mahallesi Sivri mevkiinde 1969 ila 1970 yıllarında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Alan Müdürlüğü göre gerçekleştirilen aramalar sonrasın kapatılan kuyularda her yerde çalışma yapılmasını istiyor. Mahalleli yarım asır önceki çalışmalarda arama yapılan bölgelerde ve çevresinde yeni rezervlerin bulunacağına inandıklarını kaydetti.

“KUYUDAN ÇIKAN SUDAKİ PETROL KATKISI, SİYAH BİR LEKE BIRAKIYORDU”

Öğrencilik yıllarında bölgede bir vakit emekçi olarak çalıştığını kaydeden Aslan,”1967 yılında lise birinci sınıfta öğrenci idim. Maden Muayene ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü Sivri denilen bölgede petrol arama çalışması yaptı. bu vesileyle 50 gün çalıştım. Bir iki sene çalışma yapıldıktan sonra su çıktığını ve petrol bulamadıklarını söyleyerek kuyuları kapattılar. Burada meydana çıkan suda petrol katkısının olduğunu güzergahında siyah bir kir bıraktığını kendi gözlerimle gördüm” şeklinde konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.