Hakkari Yüksekova’da yaşanan kuraklık sebebiyle barajdaki su seviyesi 30 metre azaldı

Hakkari Yüksekova'da yaşanan kuraklık sebebiyle barajdaki su seviyesi 30 metre azaldı

Hakkari’nin Yüksekova- Esendere kara yolu üstünde 2,5 kilometre bölge üstüne kurulan ve inşaatı 2019’da tamamlanan Dilimli Barajı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Yüksekliği 93, genişliği 374 metre olan barajdaki su seviyesi, eksilen yağışlarla birlikte 25 ile 30 metre arasında düştü.

“YAŞANAN DÜŞÜŞ, TEHLİKE SINIRINDA”

Barajdaki su seviyesinin azalması ile birlikte bölgedeki tarım alanlarının da tehlikeye girdiğini gösteren Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onaylama, “Köylerden gelen kılcal nitelikli derelerdeki sular, yağışların olmaması nedeniyle kurudu. Çiftçilerimizin 220 bin dönümün üzerindeki buğday, nohut, mercimeği risk altında. Suyu, tarlalarımıza ulaştıramıyoruz. Kuraklık sebebiyle barajın su seviyesi düşüyor. Yaşanan düşüş, tehlike sınırında. Yetkililerin bunun için önlem alınması gerekiyor. Su verilmezse 75 bin dönüm tarım alanı etkilenecek” dedi.

Bir ilimiz kuraklıkla boğuşuyor! Barajdaki su seviyesi 30 metre birden düştü

“2 AYA DEK BARAJDA SU KALMAZ”

Jihat Yaşar da barajdaki su seviyesinin her geçen sene düştüğünü ifade ederek, “Geçen yıllarda su seviyesinde 1 ya da 2 metrelik bir düşüş yaşanıyordu. Bu sene fazla ciddi bir düşüş var. 25 ile 30 metre bir düşüş var. ve her geçen gün bu düzey daha da düşmektedir. Bu düşüş devam ederse, 2 aya değin barajda su kalmaz ve büyük sorun yaşarız” diye konuştu.

Bir ilimiz kuraklıkla boğuşuyor! Barajdaki su seviyesi 30 metre birden düştü
Bir ilimiz kuraklıkla boğuşuyor! Barajdaki su seviyesi 30 metre birden düştü

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir