Harabede bir avuç bulundu, 8 yılda yaklaşık 70 tona ulaştı

Harabede bir avuç bulundu, 8 yılda yaklaşık 70 tona ulaştı

Sivas’ta 8 sene önce yıkıntı halindeki bir binanın enkazında bir avuç bulunan Anadolu’da kaybolduğu düşünülen soy tohum Habeş buğdayı, bugün takriben 70 tonluk üretimle yerli tarım için umut oldu.

Sivas’ta 8 yıl önce Zaralı iş adamı Sedat Çoşkun kadar harabeye dönüşen bir binanın enkazında bir avuç buğday bulundu. Yapılan incelemede buğday tanelerinin Anadolu’da kaybolduğu düşünülen ata tohum Habeş buğdayı olduğu anlaşıldı. Asırlardır enkazda olduğu düşünülen tanelerin günümüz buğday çeşitlerine kadar protein değerinin daha yüksek ve hastalıklara kaşı daha dirençli olduğu görüldü. Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara sahip çıktı. Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek, tohum miktarı arttırıldı. Elde edilen bütün tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Bir avuç buğday tohumu ile başlayan çalışmada 8 yılın sonunda tohum miktarı takriben 70 tona çıkartıldı.

Hasat törenle yapıldı

Sivas’ın Zara ilçesine tabi Yukarı Sedille köyünde ekimi yapılan soy tohumu buğdaylar bugün düzenlenen törenle hasat edildi. Törene Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ilk kez edinmek üzere çok sayıda birey katıldı. Vali Yıldırım, konuşmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Zara Vakfımız ve ZASİAD’in öncülük yaptığı gerçekten çok hoş bir çalışma. Akademisyenlerimiz de destek vermiş ve soy tohumumuz, yerli ve ulusal tohumumuz, bu bölgeye has bir değişiklik olan Habeş buğdayının hasadını gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu yerli ve ulusal tohum çeşidimize sahip çıkmak, bunu tanıtmak ve bunun ekimini yaygınlaştırmaktır. Bu hususta çiftçilerimizi teşvik etmek istiyorum. Kaliteli ve bereketli bir buğday türü, protein değeri çok yüksek. Hastalıklara ve soğuğa aleyhinde dirençli. Bu çeşide sahip çıkmamız gerekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına her karışında bir lütuf var. Atalarımız yıllardan beri bu topraklarda tarım yapmış, toprağı işlemiş ve toprağa hürmet duymuş. Ülkemizde tarım ulusal ekonomi için lokomotif görevi görüyor. İnşallah bizler de bu çalışmalarla milli ekonomimize katkı sağlamış olacağız. İnşallah bu çalışmamız amaçlarımıza hizmet eder ve bu çeşit çiftçilerimiz kadar benimsenip daha çok ekilir” dedi.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şenel Çobanoğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Bundan 8 yıl önce harabe bir bina içerisinde sandıktan çıkartılan bir avuç buğdayın her yerde var olma mücadelesine katkı maddesi arzetmek için buradayız. Öz buğdayımız olan Habeş buğdayımızı ZASİAD ve Zara Vakfının destekleri, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Karaköy’ün değerli katkılarıyla üreticimizle buluşturduk. Bu vesile ile ata tohumumuzu yok olmaktan kurtarıp bu günlere getirdik.”

Konuşmaların ardından buğday hasadına geçildi. Vali ve beraberindekiler önce sembolik olarak tırpanla buğday biçti. Arkasından 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirdi. – SİVAS

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir