Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ÖTV yanıtı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ÖTV yanıtı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi. “Biz ÖTV’yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu” sözleriyle ilgili konuşan Bakan Bitkisel, o ifadelerine tarafsızlık getirdi.

KILIÇDAROĞLI: İKİNCİ EL PARASINA SIFIR ARAÇ ALDIRACAĞIZ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Temmuz’da sosyal ağ hesabından video yayınlayarak “İktidara geldiğimizde halkımızın en fazla talep gösterdiği vasita segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. İkinci el parasına sıfır vasita aldıracağız” demişti.

Bakan Nebati, 'Biz ÖTV'yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu' sözlerine açıklık getirdi

BAKAN NEBATİ: KILIÇDAROĞLU YANLIŞ ANLAMIŞ BİZİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Ümraniye’de basına kapalı olarak gerçekleştirilen bir toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini gaye alarak, “ÖTV artırımına mı gitsek’ dedik bu genel başkan (Kemal Kılıçdaroğlu) hatalı anlamış bizi; hatalı dinlemiş. ‘ÖTV indirilecek’ dedi. ‘ÖTV indirilecek’ deyince de ahali otomobil almamaya başladı. Almamaya da devam etsin. Biz kendi aramızda demedik mi ‘Ya şu ÖTV’yi artıralım da şeyi biraz kıralım.” açıklamasını yaptı.

KILIÇDAROĞLU: SÖZ VERDİM SEÇİMDEN SONRADAN ÖTV İNDİRİLECEK

Bakan Bitkisel’nin açıklamaları üzerine Kılıçdaroğlu sosyal medyadan yeni bir paylaşım yaparak, “Sevgili halkım, bunların Saraydan atanma bakanı ‘biz ÖTV’yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu’ demiş. Laf verdim, seçimden daha sonra ÖTV indirilecek. İkinci el fiyatına yeni otomobil alacaksınız. Bunların atanmışlarına gelince, her şeyleri skandal, ciddiye alınacak bir tarafları değil.” ifadelerini yaptı.

Bakan Nebati, 'Biz ÖTV'yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu' sözlerine açıklık getirdi

BAKAN NEBATİ SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Kılıçdaroğlu’na cevap veren Bakan Nebati,”Biz ÖTV’yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu” sözlerine açıklık getirdi. Kılıçdaroğlu’nun ÖTV vaadinin gerçeklikten uzak olduğunu gösteren Nebati, espri yaptığını söyledi.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle:

“Sayın Kılıçdaroğlu, bir süredir piyasaları manipüle etme ve tüketici davranışlarını olumsuz etkileme gayretlerinizi şaşma ve üzüntüyle karşılıyorum. Geçen günlerde mali piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Kur Korumalı Mevduat’a ilişkin ifadelerinizden sonradan acilen de hiçbir idareli dayanağı olmayan, gerçeklikten uzaktan otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm. Sizin bu manipülasyonunuzu espiriye alarak ‘tam ÖTV’yi artıracaktık ki, Kılıçdaroğlu konuştu’ şeklinde bir söz söyledim.

“BU TÜR KONUŞMALARA SEKTÖRE VE VATANDAŞLARA ZARAR VERİR”

Ben şu anda size durumu anlatayım; ‘Ödenti politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, piyasa bozucu hareketlerden nasıl kaçınılacağı ve vergilemede nasıl objektif olunacağı hususları, sizin bildiğinizi iddia ettiğiniz vergiciliğin esas kurallarındandır. Ücret artışı ya da indirimi biçiminde planımız olsa, bunu sizin gibi ulu orta konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde tüketici davranışlarını bozucu şekilde yapmayız. Sayın Kılıçdaroğlu, hesaplı temelleri olmayan ve içi doldurulmamış, özgürlük ticareti bozucu, fiyatları manipüle eden tarzda siyasi mesuliyet anlayışına sığmayan konuşmalarınızın yıkıcı muhalefet yapmanızın dışında ülkemize bir faydası yoktur. Kimsenin bu tür sorumsuz konuşmalarla, vatandaşlarımızın vasita alma kararlarını hatalı yönlendirmeye hakkı yoktur. Bu nesil davranışlar gerek vatandaşlara gerekse sektöre zarar verir. Kaldı oysa, acilen otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur.

“ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN VERGİSİNİ YÜZDE 10’A İNDİRDİK”

ÖTE YANDAN Türkiye Ekonomi Modelimizin belli başlı omurgalarından biri olan üretimde yerli ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzde 60’tan yüzde 10’a indirdik. Bu kapsama giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler yerli ve milli üretimin peşinden koşmaya devam edeceğiz. Bizi peşine düşüp takip etmeye devam edin.”

Bakan Nebati, 'Biz ÖTV'yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu' sözlerine açıklık getirdi
Bakan Nebati, 'Biz ÖTV'yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu' sözlerine açıklık getirdi
Bakan Nebati, 'Biz ÖTV'yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu' sözlerine açıklık getirdi

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir