HDP’li Ahmet Türk, isim vermeden Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıktı!

HDP'li Ahmet Türk, isim vermeden Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cumhur İttifakı’nın adayı benim” şeklindeki açıklaması sonrası gözler Halk Müziği İttifakı’nın adayının kim olacağına çevrildi. Adaylık tartışmalarıyla ilgili ismi en fazla dillendirilen biri de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş… Ülkücü kökenli kimliğiyle bilinen Yavaş’ın aday olması durumunda HDP’nin nasıl bir tavır sergileyeceği ise herkes göre merak ediliyor.

AHMET TÜRK, “GEÇMİŞİ ÖNEMLİ” VURGUSU YAPTI

Konuyla ilgili bir yorumlama yapan Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Ahmet Türk, isim vermeden Mansur Yavaş’ın adaylığına karşısında olduklarını açıklama etti. Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’a konuşan Türk, “Adaylarını belirlemediler demiyorum, açıklamadılar. Ama biz bu masanın içinde olmadığımız için bu konuda yorum gerçekleştirmek istemiyorum. Natürel biz isimlere de takılmıyoruz. Gerçekten Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı maddesi sunacak bir insan bizim için önemlidir. Ama geçmişte demokratik değerlere sahip çıkmamış isimlerin namzet gösterilmesini de istemiyoruz” dedi.

“İNANÇ ÜZERİNDEN YAPILAN TARTIŞMALAR IÇTEN DEĞİL”

Açıklamasının devamında “Adayın Alevi, Sunni, Kürt, Türk, Çerkes, Laz olması manâlı değil” diyen Ahmet Türk, şöyle devam etti: “Önemli olan demokrasiye inanması. Bütün halkları kucaklayacak bir anlayışta olması ve bunu içselleştirmiş olması önemlidir bizim için. Yoksa inanç üzerinden yapılan tartışmalar dürüst değildir.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.