Hindistan ve Bangladeş’te muson yağmurları hayatı felç etti: 34 ölü

Hindistan ve Bangladeş'te muson yağmurları hayatı felç etti: 34 ölü

Hindistan ve Bangladeş’te etkin olan muson yağmurları hayatı durma noktasına getirdi. Hindistan’ın Assam eyaletinde en düşük 9 birey şiddetli yağışlar sebebiyle hayatını kaybetti. Eyalette yaşayan 2 milyondan pozitif kişinin evi ise sular aşağı kaldı. Bangladeş’te de yıldırım düşmesi sonucu 21 birey hayatını kaybetti. Şiddetli yağışların neden olduğu toprak kayması sebebiyle de 4 birey daha yaşamını yitirdi.

Hindistan ve Bangladeş'te muson yağmurları hayatı felç etti: 34 ölü

NEHİRLER TAŞTI

Asya kıtasının en büyük nehirlerinden biri olan Brahmaputra’nın taşması sonucu Assam eyaletindeki 3 bin köy ve ekili arazi sular aşağı kaldı. Yağmurun şiddetini “emsalsiz” olarak nitelendiren Gauhati’deki meteoroloji istasyonundan yetkili Sanjay O’Neil, “Pazar gününe dek Assam’ın dağıtılmış bölgelerinde orta ila şiddetli yağışlar bekliyoruz” dedi. Hindistan’ın başkenti Dakka’daki su baskını tahmin ve dikkat merkezine kadar, ülke genelinde bulunan bütün büyük nehirlerdeki su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Merkez göre yapılan açıklamada, şiddetli yağışların Sunamganj, Sylhet, Lalmonirhat, Kurigram, Nilphamari ve Rangpur bölgelerinde etkisini artırabileceği aktarıldı.

Hindistan ve Bangladeş'te muson yağmurları: 34 ölü

ULAŞIM AKSADI

Hindistan’da ulaşım seferleri de olumsuz hava koşullarından etkilendi. Assam eyaletinin güneyindeki Haflong kentindeki bir tren istasyonu sular altında kalarak, tren rayları çamurla kaplandı. Sylhet’teki Osmani Uluslararası Havalimanı’nı Müdürü Hafız Ahmed, sel sularının pistlere yaklaşması sebebiyle 3 gün süreyle uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Hindistan ve Bangladeş'te muson yağmurları: 34 ölü

ORDU DEVREYE GİRDİ

Hindistan ordusundan, mahsur kalmış insanları kurtarması ve mağdurlara gıda, meşrubat ve esas gereksinim malzemesi dağıtımında destek sağlaması istendi. öte taraftan vatandaşlara takviye etmeye çalışan bir ordu mensubu, “İnsanları kurtarmak için dakiklik tekneleri ve şişirilebilir sallar kullanıyoruz” açıklamasında bulundu. Yağışların bugün ve yarın da devam etmesi bekleniyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.