Hubble Uzay Teleskobu büyüleyen görüntüyü paylaştı

Hubble Uzay Teleskobu büyüleyen görüntüyü paylaştı

Son zamanlarda James Webb Uzay Teleskobu, çektiği görüntülerle bilim meraklılarının ilgisini fazlasıyla çekiyor. Fakat ondan önce görevde olan Hubble Uzay Teleskobu ise hız kesmeden görevini sürdürüyor. Hubble Uzay Teleskobu, yakın zamanda görüntülediği yeni bir bulutsu ile ilgi görüyor.

HH 505 ADLI YENİ BİR BULUTSUNUN GÖRÜNTÜSÜNÜ YAKALADI

NASA, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı yeni bir görüntüyü paylaştı. Teleskobun, yakaladığı HH 505 adlı yeni bulut, Orion takım yıldızının içindeki Herbig-Harbo nesnesini çevreliyor. Renkleriyle insanların ilgisini çeken bu görsel, gök bilimciler göre yakalandı. Orion’daki bu bulutsu, Dünya’ya en yakın aktif yıldız oluşum bölgelerinden biri olan Orion Bulutsusu’nun bir bölümünü gösteriyor.

Hubble Uzay Teleskobu büyüleyen görüntüyü paylaştı

Görüntüde, Herbig-Haro nesnesi HH 505’in etrafındaki renkli alanlar yer alıyor. Bu cins yapılar, ata-gezegen diskleriyle kenarlı yeni doğan yıldızların faaliyetlerini bir ürünüdür. Bir Takım durumlarda, diskteki maddeyle etkileşimleri iyonize gazdan oluşan jetlerin oluşumuna yol açabiliyor.

Söz konusu HH 505 olduğunda bu emisyonlar, Orion Bulutsusu’nun eteklerinde, Dünya’dan takriben 1.000 ışık yılı uzaklıkta olan yıldız IX Ori’den geliyor. Ayrıca bulutsunun Dünya’ya yakınlığı, onu gece gökyüzünün en fazla izlenen alanlarından biri haline getiriyor.

Herbig-Hero nesneleri, astronomik standartlara göre fazla kısa vadeli bir fenomen olarak yer alıyor. Yalnızca birkaç on binlerce yıl içinde, yıldızlararası uzayda en ince ayrıntısına kadar dağılırlar. bununla birlikte HH 505’in görüntüsü, Hubble’a kurulu ACS kamerayla çekildi. Bakış, Orion Bulutsusu’nun en ayrıntılı mozaiğini oluşturmayı amaçlaya bir projenin de parçası olarak yer alıyor.

Hubble Uzay Teleskobu büyüleyen görüntüyü paylaştı

Hubble Uzay Teleskobu bulut görseli, gök bilimcilerin fazlasıyla işine yarayacak. Bu görünüm gök bilimcilerin, daha önce bilinmeyen madde akışlarını ortaya çıkaracak ve yeni yıldızların oluşumuna eşlik eden süreçleri anlamalarına yardım edecek.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.