Hükümet konağının girişindeki kumru yuvası için validen kesin talimat: Dokunmayın

Hükümet konağının girişindeki kumru yuvası için validen kesin talimat: Dokunmayın

Antalya’da Birinci Dünya Savaşı sırasında okul binası olarak yaptırılarak, ‘İttihat ve Terakki Mektebi’ adını alan ve en son Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’yken 2007 yılında restore ettirilerek hükümet konağına dönüştürülen tarihi binanın kolay bakım yenileme işlemleri esnasında sürprizle karşılaşıldı. Antalya Kültür Varlıkları Bölüm Müdürlüğü’nün kolay yenileme çalışmalarında, Antalya Valiliği’nin hizmet verdiği 106 takvim taş binanın protokol giriş kapısındaki ışıklandırma lambalarının bulunduğu üçlü avizelerden birinin içinde, kuş yuvası tespit edildi.

Valilik girişindeki kumru yuvasına, validen 'Sakın dokunmayın' talimatı

VALİ, YUVAYI GÖRÜP TALİMATI VERDİ

3 metreyi aşkın yükseklikte, kumruya ait 2 yumurtanın da bulunduğu yuvayı gören Vali Ersin Printer, hiçbir hasar verilmemesini, bozulmamasını ve yuvanın korunmasını, bu alandaki çalışmaların da kapsamdan çıkarılmasını istedi.

Valilik girişindeki kumru yuvasına, validen 'Sakın dokunmayın' talimatı

“O YUVA ONUNDUR, SAKIN DOKUNMAYIN”

Antalya Kültür Varlıkları Bölüm Müdürü Cemil Karabayram, tarihi yapıların yalnızca kendi kimlikleriyle değil kimlikleri güzelleştiren canlıların ve hayvanların da o dokuda yaşamına olanak tanıdığını belirterek, “Kendi yuvasını yapan bu kuşumuzun yuvasına ilişkin sayın valimiz, ‘O yuva onundur, sakın o yuvaya dokunmayın’ talimatı verdi. Biz de kuş yuvasına hiçbir zarar vermeyecek şekilde basit onarım çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.