İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 507 bin 292 Suriyelinin gönüllü olarak ülkesine geri döndüğünü açıkladı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 507 bin 292 Suriyelinin gönüllü olarak ülkesine geri döndüğünü açıkladı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı beraberinde Kilis Valisi Recep Soytürk, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve bürokratlar ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden arındırılan Suriye’nin Çobanbey bölgesini ziyaret etti. Burada yapımı sürekli organize sanayi bölgesinde incelemelerde bulunan Çataklı, inşaatı tamamlanarak faaliyete geçen bazı işletmeleri ziyaret etti. OSB yetkililerinden son duruma ilişkin bilgi bölge Çataklı, tesislerin adamakıllı faaliyete girmesiyle yaşamın normale döneceğini ve binlerce kişiye istihdam imkanı sağlanacağını söyledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 507 bin 292 Suriyeli ülkesine gönüllü olarak döndü

60 BİNDEN FAZLA KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLANACAK

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Çobanbey beldesi dışarıya TSK’nın tehlikesiz ülkü getirdiği 6 bambaşka noktada daha OSB’lerin kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Çataklı, tüm OSB’lerin tamamlanması ile 60 bini aşkın kişiye istihdam olanağı sağlanacağını vurgulayarak, “Çobanbey gibi terörden arındırılmış 7 bölgede OSB’ler kurulması için çalışmalarımız sürüyor. Bu araştırmalar tamamlandığında 60 bin insana istihdam sağlanacak. Bu da geri dönüşleri artıracak” diye konuştu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 507 bin 292 Suriyeli ülkesine gönüllü olarak döndü

GÖNÜLLÜ GERİ DÖNENLERİN SAYISI ARTIYOR

Türkiye’nin düzenlediği hudut ötesi harekatlar ile Suriye’de tehlikesiz ışık halkası getirilen bölgelerde 6 milyon insanın yaşadığını dile getiren Bakan Yardımcısı Çataklı, “Türkiye düzenlediği harekatlar ile sadece kendi hudut güvenliği ve terör riskini bertaraf etmekle kalmadı, bu bölgedeki insanların huzurunu da sağladı. Başarılı harekatlar sonucunda oluşturulan güvenli bölgelerde acilen 6 milyon civarında insan yaşıyor. Bugün itibariyle yapılan harekatlar ve bölgedeki yatırımlar ile yaşamın normale dönmesiyle birlikte 507 bin 291 Suriyeli, gönüllü geri dönüş yaptı. Yani bölgedeki insanların güvenliğini temin etmek ve Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerini tesis etmek için önemli çalışmalar yapıldı. Bu topraklar her tarafı yıkılmış bir halden her yönüyle toparlanmış ve binlerce insanın yaşadığı bir bölge haline geldi” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 507 bin 292 Suriyeli ülkesine gönüllü olarak döndü

1 MİLYON SURİYELİ İÇİN 240 BİN EV YAPILACAK

Bakan Yardımcısı Çataklı, Çobanbey’in peşinde Suriye’nin Azez kentinde de yapımı tamamlanan ve inşaatı devamlı konut bölgesinde de incelemelerde bulundu. Çataklı, bölgede yapımı tamamlanan kalıcı konutlara Azez bölgesindeki kamplarda kalanların yerleştirildiğini kaydetti. Daimi konutların semt ve ilçe konseptine uygun yapıldığını anlatan Çataklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 1 milyon Suriyelinin geri dönüşüne yönelik projeye ilişkin şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız 1 milyon Suriyelinin geri dönüşüne yönelik altyapının oluşturulması talimatını verdi. Biz de bu doğrultuda tehlikesiz bölgelerdeki 13 öbür noktada 1 milyon Suriyelinin konaklama ihtiyacını karşılayacak 240 bin konut yapımı için çalışma başlattık. Bu doğrultuda hemen 3 proje tamamlandı, diğerleri de şipşak devam ediyor. Türkiye’den gelecek Suriyelilere yönelik yaptığımız alıştırma ile 1 milyon Suriyeli gönüllü olarak tehlikesiz şekilde topraklarına geri dönecek. Bahsettiğimiz 13 lokasyon fiilen içerisindeki donatılar ile 13 farklı şehir anlamına da geliyor.”

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: 507 bin 292 Suriyeli ülkesine gönüllü olarak döndü

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.