İçişleri Bakanlığı’ndan CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında açıklama: Açıklamazsan suç duyurusunda bulunacağız

İçişleri Bakanlığı'ndan CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında açıklama: Açıklamazsan suç duyurusunda bulunacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla seçimlerde 400-500 bin yabancı uyruklunun oy kullanacağı iddialarını yalanlayarak, “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Tercih Kurulu’nun elinde de değil, her bir seçmeni, ilk olarak sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere yurttaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

AK PARTİ’DEN TEPKİ

Kılıçdaroğlu’nun bu ifadelerine AK Parti’den jet tepki gelmişti. Partisinin MKYK Toplantısı sonrası açıklamalarda yer alan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “YSK’nın elinde olmayan bilgilere Sayın Kılıçdaroğlu nasıl erişti? Bunu nasıl gerçekleştirdi? Bunu topluma izah etmeleri lazım” demişti.

TARTIŞAMAYA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DA DAHİL OLDU

Tartışmaya İçişleri Bakanlığı da dahil oldu. Kılıçdaroğlu’nun bilgileri nasıl temin ettiğini açıklamasını isteyen Bakanlık, somurtkan takdirde kabahat duyurusunda bulunacaklarını söyledi. İçişleri’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “CHP Genel Başkanı Sn. Kılıçdaroğlu’nun; YSK’da olmayan ama kendilerinde bulunduğunu bahis ettiği bilgileri nasıl tedarik ettiğini açıklaması gerekmektedir. Somurtkan takdirde, kişisel verilerin mevzuata tutarsız temin edilmesinden ötürü Bakanlığımızca suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bir gazeteye verdiği röportajda ‘…bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de değil….’ ifadeleri üstüne aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 33. maddesinde, seçmen kütüğünün oluşturulması ve Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) seçmenlere ait hangi bilgilerin temin edildiği yer almaktadır. Anılan kanunun 47. maddesinde ise seçmen kütüğünün siyasi partiler ile hangi usullerle paylaşılacağı belirtilmekte ve işlemler bu yönetmelik çerçevesinde yürütülmektedir. Seçmen kütükleri, YSK göre ilgili mevzuat çerçevesinde seçime girmeye adalet şampiyon siyasi partiler ile paylaşılmaktadır.

İlgili kanun ve yönetmelik bu dek açık ve net iken birçok kere seçimlere katılan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu açıklamaları ile YSK’yı ve bilgi güvenliğini, YSK’ya seçmen bilgisini karşılayan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü niyet göstererek zan altında bırakmıştır.

“BAKANLIĞIMIZCA SUÇ DUYURSUNDA BULUNULACAK”

Sayın Kılıçdaroğlu’na buradan çağrıda bulunuyoruz!

1-YSK’nın elinde olmayan fakat sizin elinizde bulunduğunu söylediğiniz bilgiler hangileri ise kurumları maksat uygulamak, şaibe oluşturmak ve zan aşağı teslim etmek yerine bu bilgilerin kaynağının neresi olduğunu kamuoyuna açıklayınız.

2- Eğer bahsettiğiniz konu, YSK’nın her yıl siyasi partilere verdiği bilgilerin partilerce tasnifi ise kamuoyunu yanılttığınız ve kurumları töhmet aşağı bıraktığınız için hemencecik özür dileyiniz.

3- Yukarıda kayıtlı hususların açıklanmaması halinde, bireysel verilerin mevzuata aykırı tedarik edilmesinin adli bir yaka olmasının yanı sıra vatandaşlarımızın dobra dobra ‘fişlenmesi’ anlamına da geldiğinden Bakanlığımızca suç duyurusunda bulunulacaktır.

İçişleri'nden Kılıçdaroğlu'na çağrı: Seçmen bilgilerini nasıl temin ettiğini açıklamazsan suç duyurusunda bulunacağız

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir