İçişleri Bakanlığı’nın ‘Kılıçdaroğlu’ açıklamasına tepki gösteren CHP’li Engin Özkoç, Bakan Süleyman Soylu’yu hedef aldı

İçişleri Bakanlığı'nın 'Kılıçdaroğlu' açıklamasına tepki gösteren CHP'li Engin Özkoç, Bakan Süleyman Soylu'yu hedef aldı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; İçişleri Bakanlığı’nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizdeki seçmen bilgileri YSK’nın elinde yok, her seçmeni biliyoruz” sözleri ile ilgili “Bilgileri nasıl tedarik ettiğini açıklaması gerekmektedir. Aksi takdirde, suç duyurusunda bulunulacaktır” paylaşımına karşı çıktı.

BAKAN SOYLU’YU NIYET ALDI

Sosyal medyadan tanımlama yapan Özkoç, “Asilzade, ülkeye kaç tanıdık olmayan aldığı ortaya çıkacak diye korkudan Genel Başkanımıza kabahat duyurusunda bulunacakmış. T.C. vatandaşlığını iki kuruşa satan Aristokrat, mafya ve kabahat örgütleriyle işbirliklerin, 10 bin dolar bölge siyasetçiyi açıklamadığın için yargılanacaksın! Kaçamayacaksın!” dedi.

Özkoç'tan, İçişleri Bakanlığı'nın 'Ysk' Açıklamasına Yanıt: 'Soylu, Ülkeye Kaç Yabancı Aldığı Ortaya Çıkacak Diye Korkudan Suç Duyurusunda...

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Kılıçdaroğlu’nun bilgileri nasıl temin ettiğini açıklamasını isteyen Bakanlık, aksi takdirde suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bir gazeteye verdiği röportajda ‘…bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Tercih Kurulu’nun elinde de yok….’ ifadeleri üstüne aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

298 sayılı Seçimlerin Esas Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 33. maddesinde, seçmen kütüğünün oluşturulması ve Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) seçmenlere ait hangi bilgilerin tedarik edildiği yer almaktadır. Anılan kanunun 47. maddesinde ise seçmen kütüğünün siyasi partiler ile hangi usullerle paylaşılacağı belirtilmekte ve işlemler bu mevzuat çerçevesinde yürütülmektedir. Seçmen kütükleri, YSK tarafından ilgili yönetmelik çerçevesinde seçime girmeye hak şampiyon siyasi partiler ile paylaşılmaktadır.

İlgili kanun ve yönetmelik bu dek açık ve net iken çoğu defa seçimlere katılan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu açıklamaları ile YSK’yı ve data güvenliğini, YSK’ya seçmen bilgisini sağlayan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü maksat göstererek zan altında bırakmıştır.

“BAKANLIĞIMIZCA SUÇ DUYURSUNDA BULUNULACAK”

Sayın Kılıçdaroğlu’na buradan çağrıda bulunuyoruz!

1-YSK’nın elinde olmayan ancak sizin elinizde bulunduğunu söylediğiniz bilgiler hangileri ise kurumları hedef göstermek, şaibe oluşturmak ve zan altında vazgeçmek yerine bu bilgilerin kaynağının neresi olduğunu kamuoyuna açıklayınız.

2- Eğer bahsettiğiniz konu, YSK’nın her sene siyasi partilere verdiği bilgilerin partilerce tasnifi ise kamuoyunu yanılttığınız ve kurumları töhmet altında bıraktığınız için hemen özür dileyiniz.

3- Yukarıda kayıtlı hususların açıklanmaması halinde, kişisel verilerin mevzuata tutarsız tedarik edilmesinin adli bir yaka olmasının yanı sıra vatandaşlarımızın açık açık ‘fişlenmesi’ anlamına da geldiğinden Bakanlığımızca suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Özkoç'tan, İçişleri Bakanlığı'nın 'Ysk' Açıklamasına Yanıt: 'Soylu, Ülkeye Kaç Yabancı Aldığı Ortaya Çıkacak Diye Korkudan Suç Duyurusunda...

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla seçimlerde 400-500 bin yabancı uyruklunun oy kullanacağı iddialarını yalanlayarak, “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de değil, her bir seçmeni, ilk olarak sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir