İran ile ABD karşı karşıya geldi! Suikast planlandığı iddialarını yalanladılar

İran ile ABD karşı karşıya geldi! Suikast planlandığı iddialarını yalanladılar

Amerika Birleşik Devletleri ile İran aralarında sular durulmuyor. İran cephesi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD göre öldürülmesinin gerisinde intikam yeminleri ederken ABD de herhangi bir karşılığa aleyhinde teyakkuzda bulunuyor. Son olarak ABD, Trump döneminde ulusal emniyet danışmanı olan John Bolton’a İran’ın suikast planladığını iddia etti.

İRAN, ABD’DEN KANIT İSTİYOR

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ABD’li adalet yetkililerin “siyasi saiklerle ve geçerli kanıtlar sunmadan” bu ülkedeki bir İran vatandaşını suçladığını savundu.

Kenani, “İran, bu komik ve yalan yanlış suçlamalar mazeret edilerek, İran vatandaşlarına karşın herhangi bir eyleme karşı şiddetli uyarıda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını savunmak için uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü tedbiri alma hakkını gizli tuttuğunu vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

İran ile ABD karşı karşıya geldi! Suikast planlandığı iddialarını yalanladılar

Washington yönetimi, dün İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu olduğu bahis edilen Şehram Pursafi adlı bir İran vatandaşını Trump döneminde milli emniyet danışmanı olarak tayin yapan Bolton’u öldürme planları yapmakla suçlamıştı.

Hak Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pursafi’nin muhtemelen İranlı general Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de öldürülmesine misilleme olarak, cinayeti gerçekleştirecek kişileri kiralamak için gizli bir insan kaynağına 300 bin dolar teklif ettiği öne sürülmüştü.

Açıklamada, Washington’daki federal mahkemede açılan kabahat duyurusunda adı geçen Pursafi’nin şu lahza ABD haricen olduğu ve yakalanması durumunda “milletlerarası bir canice planına somut yardım sağlamaya çalışmaktan” yargılanacağı bilgisi verildi.

İran ile ABD karşı karşıya geldi! Suikast planlandığı iddialarını yalanladılar

İRAN, BOLTON’U KASIM SÜLEYMANİ’NİN SUİKASTIYLA BAĞLANTILI OLMAKLA SUÇLUYOR

Trump döneminde 2018-2019’da yaklaşık 1,5 yıl milli güvenlik danışmanlığı yapan Bolton, atama süresi boyunca ve öncesinde İran’a karşın sert söylemlerde bulunmuş, Bolton’un görev yaptığı dönemde İran ile ABD doğrudan çatışmanın eşiğine gelmişti.

ABD, 3 Ocak 2020’de Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin araç konvoyuna hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda Süleymani hayatını kaybetmişti.

İran Köklü Değişiklik Muhafızları Ordusu komutanları ilk olarak elde etmek üzere İranlı yetkililer, saldırının faillerinden intikam alınacağını duyurmuştu.

İran, 19 Ocak 2021’de Kasım Süleymani’ye karşın suikastla bağlantılı oldukları iddiasıyla Bolton ve Trump’ın da aralarında olduğu üstteki seviye eski ABD’li yetkilileri yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

HAMANEY’İN İNTERNET SİTESİNDE TRUMP’A YÖNELİK SUİKAST OPERASYONU

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in devlete ait internet sitesinde, İranlı general Kasım Süleymani’ye suikast emrini veren eski ABD Başkanı Donald Trump’a suikast düzenlendiğini gösteren bir canlandırma yayınlanmıştı.

Son olarak 21 Nisan’da Ihtilal Muhafızları Ordusu komutanlarından Ali Rıza Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları kaldırma ve bir takım ayrıcalıklar karşılığında ABD saldırısında öldürülen Süleymani’nin intikamını almaktan cayma teklifinde bulunduğunu ancak intikam planlarının belirli olduğunu söylemişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir