İstanbul’da 210 gram ekmek, yarından itibaren 5 lira olacak

İstanbul'da 210 gram ekmek, yarından itibaren 5 lira olacak

İstanbul’da 210 gram ekmek, yarından itibaren 5 TL’ye satılacak. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, devlete ait olmayan zam kararını değerlendirdi. Girdi maliyetlerinin arttığını belirten Çetin, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yerinde fiyatlı un satmaya devam etmezse fiyatın 7 TL’ye değin çıkabileceğini söyledi.

Çetin açıklamalarında şunları söyledi:

“Fırıncı esnafı zor durumda ve ayakta kalabilmesi için üretmek zorunda. Biz de esnaf olarak, fahiş fiyata ekmek satış istemeyiz. Ancak son bir yılda elektrik, doğal gaz, su, emekçi maaşları, yani girdi maliyetlerimiz çok arttı. Bazı kalemlerdeki artma yüzde 300’ü geçti.

“FIRINCILAR CEZAYI GÖZE ALARAK ZAM YAPIYOR”

TMO desteğini bütün fırınlar alamıyor. böylece zarar etmemek için ekmeği şu lahza en düşük 5 TL’den satmak zorundalar. Fırıncılar, bu zamları 14 bin TL’lik cezai yaptırımı göze alarak yapıyor. TMO fırınlara uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapmaya devam etmezse ekmeğin fiyatı 7 TL’ye dek çıkabilir.

“BAZI FIRINLAR EKMEĞİ DAĞITAMIYOR BİLE “

Bir Takım fırınlar, çalıştıracak personel bulamıyor. Çünkü işçi, muhakkak bir ücretin aşağıda çalışmıyor. Ekmeğin fiyatını esnaf kuvvetlendirmek istemez zaten, mevcut durumda da satmak güç. Zamlandığı süre satmak yerine getirmek daha da zor olacak. Geçen yıl, dağıtıma çıkan araçların kullandığı akaryakıt 6-7 TL’den satılıyordu. Hemen o da 30 TL oldu. Bazı fırınlar ekmeği dağıtamıyor bile.

“RESMİ TARİFE TEMMUZDA GELECEK”

210 gram ekmeğin 4 liraya çıkmasını onaylayan devlete ait tarife temmuzda çıkınca 250 gram ekmeğin 5 TL’den satılması resmen da muhtemel olacak. Fırıncı, ekmeğe zam istek ediyor. Bu istek onaylanana kadar maliyetler tekrar artıyor ve bizim talep ettiğimiz fiyat düşük kalıyor. Geçen sene 130 liraya aldığımız unun fiyatı bu sene 550 liraya çıktı.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.