İstanbul’da ilçeler arasında büyük değişkenlik gösteren lahmacun fiyatları dudak uçuklattı! Bir yerde 15 liraya diğer tarafta 40 liradan satılıyor

İstanbul'da ilçeler arasında büyük değişkenlik gösteren lahmacun fiyatları dudak uçuklattı! Bir yerde 15 liraya diğer tarafta 40 liradan satılıyor

Türk mutfağının sevilen lezzetleri arasında bulunan lahmacunda ilçelere göre fiyat değişimi dikkat çekti. Bağcılar’da 15, Sultanahmet’te ise 40 liraya değin olan fiyatlardaki değişimi ucuz satan esnaf ‘kira ve eleman gideri’ olarak yorumlarken, pahalıya satanlar ucuz lahmacunda tavuk etinin lohusa şerbetiyle renklendirilerek kullanıldığını bahis etti.

ESNAF ARADAKİ FARKTAN ŞİKAYETÇİ

Aradaki fiyat farkından şikayetçi olan esnaf Dikte Koca, “Aldatma karıştırmasa 10 liraya, 15 liraya lahmacun satamazlar. Örneğin tavuk etini kıyma olarak çekip, lohusa şerbetiyle kırmızı et haline getirebilirler. Soya kullanabilirler” derken, ucuza lahmacun satan Hüseyin Erdem de, “Fiyat farkı kiradan, elemanından, giderinden kaynaklanıyor. 50 bin lira kira veren ona göre fiyat koyuyor. Ben 5 bin lira kira veriyorum. Bizim benzer satmamız mümkün olamaz” diye konuştu. Fiyat tarifeleriyle ilgili uyarı çeken farkı sorduğumuz İstanbul Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Sayit Karabağlı ise, sınıflandırma üzerinden fiyatlandırma yaptıklarına, daha alçak sınırın 15 üst sınırın ise 30 lira olduğuna uyarı çekti. Karabağlı, kendilerine tabi işletmelerin denetiminin gerçekleştiğini, farkların büyük çoğunluğunun kira giderlerinden olduğunu söyledi.

“10-15 LİRAYA LAHMACUN OLMASININ İMKANI YOK”

Avcılar’daki bir işletmede 25 yıllık esnaf olan Emir Koca, “Lahmacunun bugünkü fiyatı 25 lira oldu. Maliyet artışlarında yüksek büyüme olduğu için 11-12 liralık fiyatlar bugün 25 liraya mal oluyor. 10-15 liraya lahmacunun olmasının mümkünatı yok. Maliyetlerin olduğu yerde bizim bile kar marjlarımız eskisi gibi yok. Biz birinci derslik araç gereç kullanıyoruz. Baklavalık, böreklik un ile lahmacun yapıyoruz. Balıkesir’den büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kullanıyoruz. Aldatma karıştırmasa 10 liraya, 15 liraya lahmacun satamazlar. Örneğin tavuk etini kıyma olarak çekip, lohusa şerbetiyle kırmızı et haline getirebilirler. Soya kullanabilirler. Bu şekilde 12-13 liraya satmak yapabilirler. Bakanlıkların, ilgili kurumların gerekli önlemleri alması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Esenyurt’ta 20 yıldır esnaf olan Nesim Korkusuz da, “Fiyatı 30 ile başlıyor. Bazı yerlerde değişiyor. 35’e de satan var, 15’e de satan var. Burada 20 liraya satılıyor. şimdi kurtarmıyor ama satılıyor. maksimum 3-5 kazanılıyor. Maliyet fazla derhal. Ucuza satanlar malzemeyi yerinden alıyor olabilir. acilen maliyet fazla fazla. Işyeri fazla satarsa bu şekilde karşılar” dedi.

“ORTALAMA İYİ BİR LAHMACUN 40 TL VE ÜZERİ OLABİLİYOR”

Fatih Sultanahmet’te 30 yıldır esnaf olan Reşat Çelik de, “Ortalama iyi bir lahmacun 40 lira ve üzeri olabiliyor. Merdiven altı dediğimiz kısımlarda et yerine başka şeyler kullanılarak daha ucuza mülk edip, böylece satıyorlar. Olağan ortalama bir lahmacun 30-40 lira aralarında olması lüzumlu. Et yerine tavuk taşlığı dediğimiz kısmı kullanıyorlar. Böbrek yağı dediğimiz yağlardan kullanıyorlar. İyi bir lahmacunu fiyatı belirliyor. Yerine kadar fiyatlar yükseliyor. Sultanahmet gibi bir yerde kiralar çok yüksek. Fiyatlar da bu orantıda olması lüzumlu” diye konuştu.

“MALİYET DÜŞSÜN DİYE HALDEN ALIYORUZ”

Beşiktaş’taki işletmede çalışan Emrah Sotu ise, “Bir lahmacun ortalama 23 lira. Fiyatlar bir hafta içinde değişebiliyor. Sürekli değiştirmek zorunda kalıyoruz. Et fiyatları, un fiyatları, eleman fiyatları, kiraların da fazla etkisi oluyor. Lahmacunun kalitesini fiyatı belirliyor. En ucuz lahmacun verebilecek yerlerden biriydik. Bizde şu an 23 lira kurtarıyor, daha aşağısı kurtarsaydı ondan verirdik. Dana döş kullanarak yapmaya çalışıyoruz. Domatesi, biberi ve soğanı maliyeti düşsün diye halden alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“FAZLA KİRA VERENLE AYNI SATMAMIZ OLASI DEĞİL”

Bağcılar’daki bir restoranın işletmecisi Hüseyin Erdem de, “Ortalama 20 lira arasında değişiyor. Ben 15 liraya satıyorum. 15 liraya kurtarmıyor lakin elimizdeki müşterileri kaçırmamak için o fiyattan veriyoruz. Fiyat farkı adamın kirasından, elemanından, giderinden kaynaklanıyor. 50 bin lira kira veren ona göre fiyat koyuyor. Daha düşük kira veren, daha eksik eleman çalıştıran adam azıcık daha ucuz tutup kurtarıyor. Ben 5 bin lira kira veriyorum. Meydan tarafında daha pozitif kira veriliyor. Bizim aynı satmamız muhtemel olamaz. Malzemenin pak ve hijyenik olmasına uyarı ediyorum. Ortalama bir lahmacuna giden araç gereç her tarafta benzer. Yalnızca sırf etten lahmacunun tadı olmaz, yağlı olması gerekli. Kuzu boşluğu, dana döş veriyoruz. bitmiş olan lahmacun bu. Bendeki de bu. Ortaköy’de yapan da aynı malzemeyi kullanıyor. 100 lira, 200 lira lahmacuna veren de var. O da onların vicdanına kalmış” diye konuştu.

VATANDAŞ TANIDIĞI YERDEN LAHMACUN TÜKETİYOR

Bir dükkanda lahmacun yiyen Barıştırma Çelik, “İlk önce etin kalitesine ve lezzetine bakarız. Bakınca zaten kendisini belirli ediyor. Fiyatı ikinci planda, önce nitelikli olmalı ve ne yediğimizi bilmeliyiz. 10 liraya lahmacun olmaz. Etin kilosu zaten ne kadar olmuş. İçinde ne olduğunu bilmiyoruz. Bilmediğimiz yerlerden de lahmacun yemeyiz” dedi.

Mustafa Doğan da, “Lahmacunu çocukluğumdan beri seviyorum. Böyle temiz ve hijyenik bir yer bulamazsınız. Fiyat olarak da yerinde. Ilk Olarak hizmet ve hijyen önemli. Fiyat açısından da yerinde, verdiğim fiyata değer bir lahmacun. Fiyatlar öbür olabilir lakin bence lezzet benzer” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir