İsveç’in Türkiye’ye iade edeceği kişinin Okan Kale olduğu öğrenildi

İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği kişinin Okan Kale olduğu öğrenildi

İsveç’te online yayınlama yapan Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye üçkâğıt suçundan iade etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı. Kale’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’de 3 bankaya yönelik kart dolandırıcılığı suçlanması sebebiyle İsveç’e kaçtığı aktarılan haberde, Kale’nin Haziran 2012’de sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kale’nin İtalya’da 2 yıl geçici sığınmacı oturum kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 yaş büyük İsveçli biriyle evlendiğine uyarı çekilen haberde, Kale’nin bu evlilik sayesinde İsveç’te oturma ve alıştırma izni aldığına muhabere edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’de Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kale’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı ifade edildi. Türkiye’ye iade edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale’nin ismini de Johan Gustavsson olarak değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin üçkâğıt suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye’ye iade edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bir şart olduğunu söylemişti. Johansson “Yüksek Duruşma durumu her zamanki gibi inceledi ve iade için bir engel olmadığına karar verdi.” biçiminde konuşmuştu. Söz konusu kişinin Türkiye’de 14 yıl hapis cezası bulunduğu aktarılmıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir